niedziela, 28 maja 2017

Na podwórku i przy biurku z Kapitanem Nauką

Raz na jakiś czas w zakładce „Poza książką” pojawi się recenzja czegoś, co książką nie jest, ale co bardzo chcę Wam pokazać i polecić, bo jest świetne graficznie, merytorycznie i dzieci to lubią :) W poprzednim zimowym  wpisie były to zestawy kart suchościeralnych od Kapitana Nauki. Dzisiaj pokażę Wam kolejny zestaw kart oraz wyjątkowo piękne graficznie memory.W naszym domu tego typu aktywności zawsze cieszyły się zainteresowaniem, z tą różnicą, że córka preferowała wszelkiego rodzaju karty pracy, zeszyty z zadaniami, naklejkami itp., a syn gry wszelkiej maści, z naciskiem na memory właśnie. Zaczął grać jako zupełnie mały dwuletni brzdąc i szybko się okazało, że pamięć ma lepszą ode mnie!„Memory na 3 sposoby. Zabawy podwórkowe” to gra idealna dla takich kilkuletnich bystrzaków, którzy szybko pokonują pierwszy najprostszy etap znajdowania par („Pamięć”) i nadal mają ochotę grać, ale na już wyższym poziomie. Jej drugi nieco trudniejszy wariant „Spostrzegawczość” (sugerowany dzieciom powyżej 4 roku życia) wymaga od dziecka, by oprócz odkrycia pary wskazało przynajmniej jedną z trzech różnic, które są ukryte na kartach. W kolejnym wariancie  („Refleks”) zadaniem gracza jest jak najszybsze wskazanie różnic – dwóch trzech lub jednej różnicy, co uprawnia do kontynuowania gry.To pomysłowe urozmaicenie sprawia, że frajdę z gry mogą mieć zarówno dwu - trzylatki jak i dzieciaki znacznie starsze. A mnie i tak najbardziej oczarowały ilustracje Katarzyny Urbaniak – i wiem, że inne blogerki książkowe też! Na dużych (11 x 11 cm) kartach prezentują się naprawdę wspaniale. Nostalgiczne, utrzymane w konwencji retro obrazki z czasów, gdy pokolenie rodziców po 30. miało lat kilka i bawiło się na podwórku w chowanego, ciuciubabkę, grało w gumę i w klasy. Ta gra to bardzo przyjemna okazja do przypomnienia tych zabaw i zaprezentowania ich dziecku.Wakacje już za rogiem i możecie pomyśleć, że karty z literami są nieco nie na czasie. Nic bardziej mylnego. Kiedy ma się w domu pięciolatka, który właśnie nauczył się czytać, wszystko co związane z literami jest dla niego niesamowitą atrakcją i frajdą.


W zestawie „Piszę i zmazuję LITERY” znajdziecie książeczkę z zadaniami oraz 31 dwustronnych ścieralnych kart. Te ostatnie świetnie sprawdzą się w czasie wakacyjnych wojaży, bo można je do woli ścierać i ponownie wypełniać – dzięki temu może też z nich skorzystać więcej niż jedno dziecko.


Zarówno w książeczce, jak i na kartach zaproponowano różnorodne zabawy wspierające rozwój grafomotoryczny dziecka i doskonalenie jego kompetencji językowych. Jest więc rysowanie po śladzie i klasyczne szlaczki, dorysowywanie elementów (oczu, buzi, kota na płocie…), rozpoznawanie i znajdowanie reprezentacji graficznych liter ukrytych w obrazkach albo narysowanych w lustrzanym odbiciu, rozróżnianie liter wizualnie podobnych (P, R), wyróżnianie głosek w nagłosie i wygłosie itd. 


Te ćwiczenia oraz wszelkie zabawy, które łatwo na ich podstawie wymyślić, świetnie sprawdzą się w przypadku dzieci około pięcioletnich. Natomiast karty w trzy linie, na których można trenować pisanie według wzoru drukowanych liter oraz prostych wyrazów będą satysfakcjonującą zabawą dla starszaków.

Memory na 3 sposoby. Zabawy podwórkowe, il. Katarzyna Urbaniak, wyd. Edgard 2017
Piszę i zmazuję LITERY. Książka + karty, wyd. Edgard 2016

www.KapitanNauka.pl
     
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz