czwartek, 28 lipca 2016

Wygrane marzenie

Recenzja książki „The Bear and the Piano”


Proces tworzenia książki Davida Litchfielda śledziłam od dawna na jego tumblerze i od początku na tę książkę czekałam. Gdy zobaczyłam, co jej autor potrafi robić ze światłem, jaką atmosferę danej sceny za jego pomocą stworzyć, wiedziałam, że efekt końcowy będzie wspaniały. Nie zawiodłam się. Niemal każda rozkładówka mogłaby być obrazem, który ma się ochotę powiesić w najbardziej wyeksponowanym miejscu domu, by móc nieustannie się nim zachwycać.Książka opowiada historię niedźwiedzia, który na leśnej polanie znajduje pianino. Ten dziwny przedmiot ciekawi go, intryguje, każe mu wracać do siebie, naciskać klawisze. W pewnym momencie niedźwiedź odkrywa, że nauczył się grać. Pozostałe niedźwiedzie, zachwycone talentem przyjaciela, przybywają tłumnie na koncerty, które od tej chwili regularnie odbywają się na polanie.


Świadkiem jednego z tych koncertów staje się pewna dziewczynka, która wraz z ojcem zawędrowała w tę część lasu. Oboje gorąco namawiają niedźwiedzia, by pozwolił się zabrać do miasta, aby objawić swój talent szerszej publiczności. Niedźwiedź waha się, bo przeczuwa, jak bardzo będzie tęsknił za lasem. W końcu jednak pragnienie grania zwycięża. Tak rozpoczyna się wielka kariera niedźwiedzia-pianisty.Jest to więc rzecz o podążaniu za swoimi marzeniami.  Zapewne David Litchfield miał w pamięci własną decyzję o porzuceniu pracy wykładowcy sztuki i projektowania i oddaniu się pracy ilustratora w pełnym wymiarze. Jego projekt Drawing a Day – rysowania jednej ilustracji codziennie przez rok i umieszczanie jej w Internecie do publicznej oceny – dał mu motywację, pewność siebie i utwierdził go w przekonaniu, co chce w życiu robić. O tym, jak przebiegał ten proces odnajdywania własnej drogi do bycia ilustratorem można posłuchać w jego wystąpieniu TED.

„The Bear and the Piano” to także książka o prawdziwej, głębokiej przyjaźni, o wartości bliskich relacji z innymi i potrzebie stałego dbania o nie, także wówczas, gdy niesie nas fala sukcesu. Jest to również opowieść o zmianach, często nagłych, gwałtownych, które są nieuniknioną częścią życia i którym musimy nauczyć się stawiać czoła, z odwagą i nadzieją wychodząc im naprzeciw.

Mam wielką nadzieję, że któryś z polskich wydawców wkrótce zdecyduje się na wydanie tej wyjątkowej książki.
 David Litchfield, The Bear and the Piano, wyd. Frances Lincoln Children's Books, Londyn 2016


2 komentarze:

  1. Jest cudowna. Przydała by sie polska wersja :-(

    OdpowiedzUsuń
  2. Polskie wydanie - "Niedźwiedź i pianino" ukazało się w 2019 w Zielonej Sowie :)

    OdpowiedzUsuń