środa, 5 września 2018

Trojaczki w szkole


Wakacje się skończyły, i także dla Trojaczków nastał czas nauki. Jak ta trójka urwisów odnajduje się w szkolnych murach? Jeśli jesteście ciekawi, zajrzyjcie do kolejnego tomu komiksowej opowieści Nicole Lambert – „Trojaczki w szkole”. Czeka tam na Was i na Wasze dzieciaki-uczniaki potężna dawka szkolnego humoru!W znajomy wszystkim uczniowski klimat wpadamy od samego początku książki, bo już od wyklejki, na której zaprezentowano upstrzoną kleksami atramentu tabliczkę mnożenia. Mój syn spędził dobre dziesięć minut, licząc i sprawdzając swoje obliczenia, zanim przeszliśmy dalej. A tam już wielkie szykowanie: nowe ubrania, przybory szkolne, pakowanie pachnącego świeżością tornistra. Wszystko jest nowe, nawet… ząb! Cały ten radosny rozgardiasz związany z szykowaniem zeszytów, segregatorów i piórników z ulubionymi bohaterami, który co roku towarzyszy naszym dzieciom, jest też nieobcy Trojaczkom – buszują wśród sklepowych półek z policzkami czerwonymi od emocji, poszukując najfajniejszych akcesoriów. A mama… szuka portfela. 

Ale jest też tu miejsce na inne uczucia, nieobce wielu uczniom, wracającym po wakacyjnej przerwie do szkolnej rzeczywistości. Trojaczki straszą się nawzajem oblaniem i żartują ze swoich obaw, a wszystko to służy radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

 

Nad którymi nie jest łatwo zapanować, gdy ma się kilka lat. Podobnie jak nad zachowaniem w klasie. Ciężko usiedzieć spokojnie w ławce, gdy za oknem kusi jesienne słońce. Nic dziwnego, że niektórzy nie potrafią się skupić i bujają w obłokach. Choć zapamiętale temu zaprzeczają: „Wcale nieprawda! Bujam się tylko na krześle!”.


Sprytne Trojaczki także w szkole trzymają się razem i nie dają sobie w kaszę dmuchać. Zgłaszają się do odpowiedzi, nawet jeśli nie do końca ją znają, nie załamują rąk po nieudanym sprawdzianie (w końcu są w pierwszej trzydziestce!) i nawet z karą polegającą na przepisywaniu tekstu szybciutko sobie radzą – kopiując go na komputerze! Zawsze też pamiętają, by sięgnąć po swoją nieodłączną broń: urok osobisty!

Scenki z życia szkolnego Trojaczków, które zebrano w tym albumie, mimo że powstawały w różnych okresach czasu (niektóre nawet ponad trzydzieści lat temu!), pozostają zaskakująco aktualne. Widać, że Nicole Lambert ma znakomity zmysł obserwacji i zarówno w ilustracji, jak w tekście potrafi uchwycić okruchy codzienności, portretując je z humorem i dystansem. A że w doświadczeniu szkolnym zawiera się uniwersalny zestaw przeżyć, otrzymujemy album ponadczasowy i międzypokoleniowy. 


Tornistry Trojaczków może wyglądają oldskulowo, ale pod pewnym względem niczym nie różnią się od współczesnych plecaków – są tak samo ciężkie.  A okrzyk: „Mamo!!! Mam problem!! Nie mogę podnieść tornistra!” wywołuje w dorosłym czytelniku śmiech, ale ze sporą dawką goryczy.

Nicole Lambert, Trojaczki w szkole, tłum. Marta Duda-Gryc, wyd. JUPI! (Galeria Książki), Kraków 2018.
Wiek: 5+ 


Już 20 września w Krakowie otwarcie wystawy grafik Nicole Lambert z okazji 35 lat "Trojaczków". Prace artystki można będzie oglądać do 20 listopada w Instytucie Francuskim w Krakowie. Ona sama weźmie udział w spotkaniach autorskich w krakowskich księgarniach. Więcej informacji znajdziecie pod linkiem.

O "Trojaczkach" pisałam też tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz