czwartek, 20 września 2018

Dusia i Psinek-Świnek


„Dusia i Psinek-Świnek” to ciekawie pomyślana i zgrabnie zrealizowana seria dla przedszkolaków, z rodzaju tych, które nauczyciele lubią najbardziej: interesująca opowieść z ukrytym morałem, krótkie zdania i żywe dialogi, bohaterowie, z którymi łatwo się utożsamić i przedszkolna codzienność z bajkowymi elementami.Magdalenę Felicję zwaną Dusią poznaliśmy, gdy szykowała się do ważnej życiowej roli: bycia przedszkolakiem. W książce otwierającej serię, zatytułowanej „Dusia i Psinek-Świnek. Pierwszy dzień w przedszkolu”, pojawił się tytułowy przytulak, który miał być pieskiem, ale stał się prosiaczkiem, bo takim uszyła go mama. Dusia zawarła przyjaźń z Tomkiem, kolegą z przedszkola, który zamiast maskotki nosi przy sobie czerwony czajniczek. Do tego czajniczka chowa się czasem Psinek- Świnek i przeżywa zupełnie własne przygody – bajkowa opowieść jest ilustracją dla historii osadzonej w świecie ludzi i podkreśla jej przesłanie.I tak w drugiej książeczce z serii Dusia uczy się, że porządek to ważna sprawa, bo dzięki temu, że różne rzeczy robi się w ustalonej kolejności, w codzienność nie wkrada się chaos. Najpierw myjemy ręce, potem siadamy do obiadu; najpierw zjadamy kolację, potem czekoladę, najpierw wkładamy majtki, a następnie spodnie – nie odwrotnie! Bo jeśli nie zadbamy o porządek, w zwyczajnych działaniach zrobi się wielkie zamieszanie i trzeba będzie mocno się postarać, by wszystko odkręcić.


Przekonał się o tym Psinek-Świnek, przebywając w czajniczku. Wziął tam udział w weselu bardzo małej księżniczki i Pana Pomarańczy. Wszystko podczas tej uroczystości działo się na opak! Było ciasto, a potem buraki i zupa. A po zupie ślub. Tuż po ceremonii księżniczka położyła się do łóżka, a mąż ucałował ją, by zasnęła na 100 lat…


Justyna Bednarek, którą pokochaliśmy za „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, stworzyła przyjazną, dowcipną i inteligentną serię dla dzieci w wieku 2–6 lat, traktującą o ważnych dla nich sprawach, skupioną wokół typowych składowych codzienności przedszkolaka. Rodzice, panie w przedszkolu, koledzy z grupy, ukochana przytulanka, ulubione zabawki, stały rytm dnia, wyrażane i odkrywane emocje, poznawanie i oswajanie mikroświata, w którym funkcjonuje dziecko –wszystko to tworzy świat przedstawiony serii.


Książka balansuje na granicy dydaktyzmu, ale jej nie przekracza. Bo chociaż oczywistym jest, że po zimie przychodzi wiosna, a ręce należy myć PRZED jedzeniem, dbając o higienę, to już czekoladę czasem można zjeść przed kolacją. Dobrze jest coś zmienić, na chwilę świadomie odejść od jakiejś zasady. W opowieściach o Dusi nie brakuje też humoru – w dużych dawkach – co jest rozpoznawalną cechą wszystkich książek Justyny Bednarek. Lekkości serii dodają także zawadiackie ilustracje Marty Kurczewskiej.

Justyna Bednarek, Dusia i Psinek-Świnek. Wszystko w porządku, il. Marta Kurczewska, wyd. Nasza Księgarnia 2018.
Wiek: 2+2 komentarze:

  1. Kolejna świetna książeczka pani Bednarek :) Uwielbiamy serie z Dusią.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak to dobrze, że autorka przestała pisać do szuflady i nabrała wiatru w pisarskie żagle! :)

      Usuń