sobota, 1 września 2018

Okropny rysunek!


Długo nie wiedziałam, czym jest rywalizacja między rodzeństwem. To jedna z konsekwencji bycia jedynaczką. Musiałam poczekać, aż sama będę miała więcej niż jedno dziecko, żeby naocznie się przekonać, jak to jest. Te obserwacje bardzo mnie teraz frapują. Odkrywam w nich wiele emocji i zawiłych uczuć, z których istnienia nie zdawałam sobie kiedyś sprawy.Autorki książki „Okropny rysunek!” też zdają się zafascynowane relacją między rodzeństwem, kreśląc bardzo autentyczny jej obraz.
Oto przy kuchennym stole siedzi dwoje dzieci. Inka i Starszy Brat. Starszy o całe trzy lata – to niemało! Brat rysuje. Inka patrzy. Też by chciała tak rysować, ale nie umie. I nie ma nawet pomysłu na to, co narysować. Naburmuszona, rusza na wędrówkę po mieszkaniu, aby poszukać inspiracji. Ale wszystko idzie nie tak.Zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej autorki znakomicie oddają napięcie narastające między rodzeństwem. Emocje Inki – znudzonej, rozmarudzonej, a  w końcu rozzłoszczonej są odwrotnie proporcjonalne do stoickiego spokoju Starszego Brata. Jakież to życiowe! Autentycznie wypada też wymiana zdań między rodzeństwem. Choćby taki przykład:

- Co rysujesz?
- Nie powiem, bo będziesz po mnie papugować.

Ilustracje z wyczuciem dopowiadają to, co nie zostało wyartykułowane. Zacięta mina Inki, jej purpurowa twarz, ostentacyjna mowa ciała – splecione ramiona, zaciśnięte piąstki, zamaszyste kroki, którymi przemierza mieszkanie, a w kontraście niewzruszoność Starszego Brata w skupieniu tworzącego swój rysunek.


W szwedzkich książkach dzieci nie są słodkimi cherubinkami, tylko zwyczajnymi dziećmi, z byle jak związanymi cienkimi kitkami włosów, z dresem zsuwającym się z pupy. Manifestują też pełen wachlarz emocji. Od wściekłości, z używaniem brzydkich słów włącznie, po miłość. Tak, tak, na bratersko-siostrzaną miłość, od której cieplej się robi na sercu, także jest tutaj miejsce, ale kiedy, gdzie i dlaczego, to już musicie sobie doczytać i dooglądać sami.


Ja jeszcze napiszę tylko, że postaci i wnętrza na ilustracjach nie są może (na całe szczęście!) idealne, za to ważne sprawy zostały należycie z myślą o dzieciach zaakcentowane – w kuchni nieużywane urządzenia kuchenne (ekspres do kawy, toster) mają wyraźnie wyciągnięte z kontaktu wtyczki.

Johanna Thydell, Okropny rysunek!, il. Emma Adbåge, tłum. Katarzyna Skalska, wyd. Zakamarki 2018.
Wiek: 3+Jeśli szukacie innych książek o rodzeństwie, sięgnijcie także po tę książkę.

2 komentarze:

  1. Książka o rysowaniu, a pełna ruchu! ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawe spostrzeżenie! To prawda. Przywołując na myśl wyobrażenie rysującego dziecka, widzimy najczęściej Starszego Brata z tej książki - pochylonego nad kartką, przy stole, skupionego. A uprawiając sztukę, można równie dobrze praktykować ruchowy styl Inki :)

      Usuń