wtorek, 30 stycznia 2018

Akademia Mądrego Dziecka

Ponure i bezśnieżne dni zimy najlepiej spędzać z książką w ręku, jeśli tylko ma się taką możliwość. Nasi milusińscy mogą sobie czasowo na to pozwolić, wypełniajmy więc im czas czytaniem i zabawą, skoro dłuższe spacery na razie nie wchodzą w grę!

  

A tak się składa, że mam pod ręką świetną propozycję na niepogodę!

Akademia Mądrego Dziecka, bo to o niej tu myślę, wspiera wszechstronny rozwój dziecka i zapewnia mu naukę, która jest wesołą zabawą, czyli wszystko tak, jak być powinno na tym etapie życia. Na cykl składają się różne formaty publikacji.
Aktywizująca seria „Poznaję świat!”, skierowana do dwu- i trzylatków, oferuje proste kolorowanki z naklejkami, pogrupowane tematycznie.

„Kiedy pada deszcz” to obrazki ukazujące jesienne i zimowe zjawiska pogodowe i typowe dla nich akcesoria. W deszczowy dzień miś rozkłada parasol, wkłada kalosze. Może pójdzie nazbierać grzybów, które wyrosną po deszczu? Zimą, gdy spadnie śnieg, można jeździć na nartach i sankach, ale zawsze trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu: czapce, rękawiczkach, szaliku. Zimą w domu pojawia się też choinka, a pod nią… prezenty! Gdy chwyta mróz, trzeba pamiętać o głodnych ptaszkach i wsypać im do karmnika ziarenek.„Kiedy słonko świeci” zachęca maluszka do wypatrywania pierwszych oznak wiosny: krokusy, wszędobylska zieleń, coraz jaśniejsze słońce, tulipany i motyle. Takie tematyczne obrazki oraz naklejki znajduje dziecko w tej części serii. Dowie się, że wiosną przylatują bociany, że z łąkowych kwiatów można upleść piękny wianek, a z owoców zrobić pyszny kompot.
Czasami na obrazkach coś nie pasuje! To trening spostrzegawczości dla malucha!


W części „Kiedy się bawimy” dziecko rozpozna na obrazkach lubiane zabawki: misie, lalki, autka, klocki, które może pokolorować. Ilustracje przedstawiają też gry i zabawy na zewnątrz: robienie babek z piasku, grę w klasy, puszczanie baniek, huśtanie się.

Do każdej książeczki dołączono 12 dużych kwadratowych naklejek (do swobodnego wykorzystania), z którymi małe rączki z łatwością sobie poradzą.„To już umiem sam” podkreśla rosnącą samodzielność dziecka, skupiając jego uwagę na codziennych czynnościach, takich jak mycie się, czyszczenie zębów, posługiwanie się sztućcami, ubieranie się i korzystanie  z nocnika.

Jak widać, książeczki tej serii to nie tylko proste kolorowanki o grubym obrysie i niewielkiej szczegółowości, dostosowanej do wieku odbiorcy, to także „przemycona w zabawie” opowieść o świecie i sprawach ważnych dla malucha, oraz zaproszenie dla rodziców i wychowawców do rozmowy i wspólnej zabawy z dzieckiem.Na cykl Akademia Mądrego Dziecka składają się także książki do wspólnego czytania, oglądania i opowiadania – wydane w sporym formacie, o solidnych, grubych kartonowych stronach, z zaokrąglonymi rogami. Wesołe wierszyki o zwierzętach lub codziennych sprawach opatrzone są dużymi, wyrazistymi i kolorowymi ilustracjami z wycięciami, których zadaniem jest stymulowanie zmysłu dotyku.Dwie najnowsze książki w serii to „Lisek i przyjaciele” oraz „Czyj to nocnik?”.
Pierwsza z nich to opowieść o małym, ciekawskim lisku, który marzy o zabawie z zielonym krokodylem i zastanawia się, czy byłoby to tak samo miłe, jak zabawa z lwem, królikiem, nietoperzem…


Drugi tytuł porusza ulubiony temat wielu dzieci, czyli czynności fizjologicznych, tu konkretnie robienia siusiu do nocnika. Niebieski nocnik wzbudza entuzjazm wielu małych zwierząt, ale to dziecko jest tym, do którego ten interesujący przedmiot należy i które może z niego do woli korzystać!


Akademia Mądrego Dziecka, seria „Poznaję świat”: Ale natura!, To już umiem sam!, Kiedy się bawimy, Kiedy słonko świeci, Kiedy pada deszcz, tekst i ilustracje: Marzka Dobrowolska;

Akademia Mądrego Dziecka, seria „A to ciekawe!”: Czyj to nocnik?, Lisek i przyjaciele, tekst: Zbigniew Dmitroca, il. Antonella Abbateillo, wyd. Edukacyjny Egmont, Warszawa 2018.

Wiek: 2–3 lata (zeszyty); 0–3 lata (kartonowe książki) 

2 komentarze:

 1. Ooo mamy z tej serii Kto tutaj pracuje :) Świetna seria, gorąco polecam. A ostatnio w empiku zachwycił nas ten nocnik, pomysłowe te książeczki;)
  Pozdrawiam
  Magda
  www.kreatywnezycie.plp

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pomysłowe i dobrze pomyślane. Intensywnie kolorowe, tak jak dzieci lubią, ale bronią się przed kiczem.

   Usuń