czwartek, 4 stycznia 2018

Co na blogach piszą - książkowe podsumowania

Nie przepadam za książkowymi podsumowaniami roku. Swoimi – ma się rozumieć. Nie potrafię zdecydować, które tytuły powinny się w takim zestawieniu znaleźć. Jest ich za dużo, kryteria wyboru pozostają mało czytelne, i na dodatek każdy członek mojej rodziny ma inne preferencje. Bardzo lubię  natomiast podpatrywać, co też inni uznali za najważniejsze w minionym roku. Stąd pomysł, aby w zestawieniu „Co na blogach piszą” pojawiło się w tych dniach takie właśnie cudze podsumowanie roku. A w zasadzie kilka podsumowań.


W swoim zestawieniu na blogu Nebule Ania pokazuje między innymi książkę „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” (wyd. WAM) – ja też uważam, że warto na nią zwrócić uwagę, jeśli jeszcze nie mieliście w rękach. Wiele tam bardzo przystępnie i obrazowo podanych informacji o działaniu mózgu, oraz porad do zastosowania od zaraz w uczniowskim życiu! W zestawieniu znajdziemy też np. „Pięknie dziękuję! (wyd. Babaryba), którą to książkę uwielbiam (recenzja tutaj), a także ukochane przez mojego syna „Idziemy na niedźwiedzia!” (wyd. Dwie Siostry), które w tym roku ukazało się w wydaniu kartonikowym.



W zestawieniu na blogu O tym, że również znajdziemy „Sen Alicji”! (Widzicie? Trzeba to mieć!), a także wspaniały, misterny pop-up z przesłaniem  - „W lesie” (Dwie Siostry) oraz „Elementarz w podskokach” (wyd. Publicat, CED), o którym Olga ładnie pisze, że „jest przyjazny i dzieciom, i Miczytajom, czyli osobom, które pochylą się z dzieckiem nad elementarzem”. 


Na portalu Babyonline.pl Małgorzata Wódz prezentuje 15 tytułów minionego roku, które „będziecie czytać z wypiekami na twarzy”. Zaliczyła do nich m.in. „Uratuj mnie!” (wyd. Bajka), książkę z foliami, której autor wykorzystał tę ciekawą formę do przekazania czytelnikom ważnego apelu.
 
Źródło: www.bajkizbajki.pl

Magda prowadząca blog TosiMama i książki wybrała 10 najlepszych, jej zdaniem, tytułów, i jest wśród nich „Lolek” Adama Wajraka (wyd. Agora), którą to smutną opowieść z wyczekiwanym happy endem przeczytaliśmy w Święta. Piękna, mądra, ucząca wrażliwości książka. Świetnie zilustrowana przez Mariusza Andryszczyka.

Lolek ze swoim ukochanym gumowym kurczakiem. Źródło: opoczywaj.pl

Last, but not least – lista tytułów nagrodzonych w konkursie Książka Roku 2017 Polskiej Sekcji IBBY, z której (podobnie jak z ubiegłorocznych list) możecie czerpać garściami i z pewnością się nie zawiedziecie. Wspaniałe tytuły, znakomite pisarsko i ilustracyjnie, dopracowane edytorsko, tworzone przez rodzimych autorów. 
Zachęcam Was serdecznie do sięgania po wszystkie książki z tych list, do śledzenia działań PS IBBY, podążania za jej rekomendacjami i oczywiście do włączanie się w działania!



* Jeśli nie zaznaczono inaczej, zdjęcia zamieszczone w tym wpisie pochodzą z opisywanych blogów i są własnością ich autorów.

6 komentarzy:

 1. Już pędzę do tych książkowych zestawień. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że jest tyle różnych blogów ksiazkowych, bo przynajmniej zawsze widzę coś nowego do poczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo tak, ja myślę, że jest ich znacznie więcej, tylko że te książkowe blogi są często niewidoczne w blogosferze. Raczej nie zaliczamy się do influencerów, poza nielicznymi chlubnymi przypadkami. A szkoda.

   Usuń