niedziela, 15 października 2017

How to Make Friends With a Ghost

Nie mogłam się powstrzymać i kupiłam na tegoroczne Halloween kilka anglojęzycznych picturebooków. Chociaż rzadko piszę na blogu o książkach zagranicznych (pokazuję je za to z krótkim opisem na FB) dzisiaj chcę zaprezentować Wam jesienną nowość wydawnictwa Tundra Books – „How to Make Friends with a Ghost”. 
Książka zauroczyła mnie wyglądem tytułowego duszkowego bohatera, a po przeczytaniu rozbawiła do łez słodko-gorzkim humorem. Dodatkowo ogromnie mi się podoba wszystko co ilustruje Rebecca Green. Zajrzyjcie na jej bloginstagram i profil fejsbukowy!

Całość pomyślana jest jako potraktowany z przymrużeniem oka poradnik dla wszystkich, którzy pragną zaprzyjaźnić się z duchem. Wiadomo, że najpierw trzeba takiego ducha znaleźć (a w zasadzie dać się znaleźć jemu), potem poznać jego nawyki i upodobania, znaleźć wspólny język itd. Duchy miewają sporo odpychających zwyczajów. Choćby ta ich dieta –  jedzą tosty z pleśnią, trufle z woskowiną z uszu i kiszone smarki! Na szczęście mają też zwyczaje, które możemy z nimi dzielić. Na przykład lubią, gdy im się czyta i śpiewa na dobranoc. Choć trzeba powiedzieć, że najchętniej wybierają horrory i ponure, upiorne mruczanki.Duchy podobnie jak ludzie lubią jesienne spacery, zbieranie żołędzi i kolorowych liści, chętnie też bawią się z dziećmi. Ucieszą się, gdy się je zabierze na potańcówkę albo zaprosi do zabawy w „Cukierek albo psikus” na Halloween. To jedyny dzień w roku, kiedy mogą oficjalnie przechadzać się po ulicach i jeszcze usłyszeć komplement na temat swego przebrania!

Duch to świetny kompan. Zawsze w pobliżu, gdy trzeba – znika niezauważony. Człowiek się starzeje, a on wciąż ma w sobie niespożyte pokłady energii i służy pomocą. Przyjaźń z duchem jest więc wyjątkowa z wielu powodów, przede wszystkim jednak ze względu na to, że może trwać do końca życia, a nawet… dłużej!Rebecca Green, How to Make Friends with a Ghost, wyd. Tundra Books 2017.
Wiek: 3+


5 komentarzy: