piątek, 19 października 2018

Subiektywny przegląd książkowych nowości /październik 2018/

Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam "dodać do ulubionych", czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły, i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej. Ach, królewną być! Mieć własne królestwo, przepiękny pałac, karocę zaprzężoną w cztery białe konie i tron wyściełany purpurowym aksamitem! A jednak… czy aby na pewno to taka frajda? Niezliczone obowiązki, wydawanie zarządzeń, no i te zakazy: to nie wypada, tamtego nie wolno! A co z łażeniem po drzewach, wędrówkami po lesie? Aurelka szybko się przekonuje, że bycie królewną to wielka odpowiedzialność i konieczność umiejętnego dbania o innych. Słowem, niełatwe zadanie! Na szczęście nowo koronowana głowa spotyka kogoś, kto doda jej odwagi w trudnych chwilach. To czarownica Jaga, która wraz z kotem Babą mieszka w fioletowym domku w lesie. Jak widać na jej przykładzie, czarownice wcale nie muszą być złe. To nie jedyny przykład przełamania bajkowej konwencji: królewicz Emeryk nie grzeszy dzielnością, wilk Arnold jest wielkoduszny i skory do pomocy małym dziewczynkom, a smoki to przemiłe stworzenia.
Drugie, zmienione wydanie opowiastek o Aurelce, bystrej i pomysłowej dziewczynce, która ma swoje zdanie i wie, czego chce ukazuje się dziesięć lat po premierze w jeszcze ładniejszym i bardziej dopracowanym wydaniu. Bardzo dobrze, że Bajka przypomina swoją czołową bohaterkę kolejnym rocznikom dziewczynek – niech wiedzą, że bycie królewną nie jest ani banalne, ani gorsze od bycia inżynierką NASA. Takie marzenia, całe w różach i fioletach, też są uprawnione!

Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Maleńkie Królestwo królewny Aurelki, il. Jona Jung, wyd. Bajka 2018.
Wiek: 5+Katherine Applegate, ceniona amerykańska pisarka, której nagrodzoną medalem Johna Newberry’ego książkę „Jedyny i Niepowtarzalny Iwan” wydało dwa lata temu w Polsce wydawnictwo CzyTam wraca z książką równie głęboką, mądrą i wzruszającą. To opowieść o tolerancji opowiedziana z perspektywy starego dębu. Ma dwieście lat i był świadkiem wielu zdarzeń w swojej okolicy, przede wszystkim zaś jest drzewem życzeń. Co roku w maju ludzie zapisują na skrawkach materiałów swoje życzenia i wieszają je wśród gałęzi. Życie toczy się spokojnie, utartym trybem, ale zmiana nadchodzi wraz z zamieszkaniem w sąsiedztwie muzułmańskich uchodźców. Okolica zaczyna nagle kipieć od złośliwych uwag, a na gałęziach drzewa pojawiają się nienawistne wiadomości. Także samo drzewo jest zagrożone. Nie zamierza się jednak poddać i wraz z ptakami i innymi zwierzętami postanawia działać. Znakomicie skonstruowana, przejrzyście napisana opowieść ze szczyptą magii i ważnym przesłaniem.

Katherine Applegate, Drzewo życzeń, tłum. Małgorzata Glasenapp, wyd. Dwie Siostry 2018.
Wiek: 7+


W październiku w Egmoncie pojawiła się nowa linia wydawnicza europejskich komiksów dla dzieci pod nazwą „Komiksy są super”. To kolekcja zabawnych, świetnie narysowanych i mądrych opowieści rysunkowych. Każda z kolekcji komiksów „Ptyś i Bill”, „Studio tańca”, „Ernest i Rebeka” oraz „Lou” składa się z krótkich historyjek, ale też dłuższych epizodów. To opowieści o dzieciach – ich perypetiach szkolnych, relacjach z przyjaciółmi i rodzicami, ulubionych zwierzakach i pasjach. O codziennym życiu, ale też o przygodach przeżywanych dzięki dziecięcej fantazji. Są tu także tematy trudne – choroba, problemy rodzinne, rozterki dorastania. Wszystkie komiksy z tej linii zyskały liczne nagrody i wielką popularność we Francji i Belgii. Oryginalnie wydawane w czterdziestoośmiostronicowych tomikach, w Polsce ukazują się po trzy takie tomiki w jednym, starannie wydanym (okładka ze skrzydełkami, kredowy papier) albumie. Tematyka bliska nie tylko młodym odbiorcom oraz inteligentne poczucie humoru sprawia, że po komiksy z tej serii sięgną z pewnością nie tylko dzieci.

Guilliame Bianco, Antonello Dalena, Ernest i Rebeka. Mój kumpel mikrob, tłum. Maria Mosiewicz; Laurent Verron (wg Jeana Roby), Ptyś i Bill. Do ataku!, tłum. Magdalena Miśkiewicz; Julien Neel, Lou! Codziennik, tłum. Elżbieta Dypcio-Wojciechowska; Crip i Béka, Studio tańca, tłum. Marek Puszczewicz, wyd. Egmont 2018.
Wiek: 6+


Jeśli tak jak ja lubicie serię „Mysi domek” i moglibyście spędzić godziny albo i całą noc w muzeum domków dla lalek, na pewno spodoba Wam się nowa książka dla dzieci wydawnictwa Kwiaty Orientu. Jej autorka – animatorka i lalkarka – wykonała kunsztowny projekt kamienicy, do której można zajrzeć i obserwować życie toczące się w małych pokoikach. To opowieść o wspólnocie sąsiedzkiej i dzieleniu się dobrymi i złymi momentami, ale też szerzej, o bliskości i byciu ze sobą. „Wszyscy jesteśmy sąsiadami. Dotykamy swoich żyć. Czasami czyjś błąd staje się moim nieszczęściem, czasami czyjaś radość staje się moim szczęściem. Jesteśmy jak naczynia połączone”.  Społeczność wilków opisana w książce żyje sobie spokojnie i zgodnie, gdy pewnej nocy księżyc zaczyna… topnieć. Złociste krople skapują w ciemność. Opowieść nawiązuje do koreańskiej legendy według której na Księżycu mieszkają króliki, które ubijają w moździerzu ciasto na ryżowe ciasteczka.

Bark Heena, Księżycowy sorbet, wyd. Kwiaty Orientu 2018.
Wiek: 5+


Nigdy dość książek o miłości do książek! Warto, a nawet trzeba pokazywać dzieciom, że nie tylko my jesteśmy takimi książkowymi geekami, że na tym świecie jest więcej takich osób, które kochają czytać i czerpią z tego wielką przyjemność. Bohaterka tej książki Milly jest właśnie taką osobą. Dużo czyta i regularnie uczestniczy w spotkaniach w pobliskiej księgarni. Jej właścicielka jest również molem książkowym i wkłada wiele serca w swą pracę. Zawsze potrafi dobrać właściwą książkę dla swoich małych klientów: opowieść o psotnych dzieciach, dalekich krainach albo niesamowitych przygodach. Niestety pewnego dnia Milly odkrywa, że księgarnia jest zamknięta. Nikt nie wie, co się stało z panią Minty i jak potoczą się losy tego miejsca.  Ciepła, podnosząca na duchu opowieść o tym, jak ważna w naszym życiu jest opowieść. Świetna lektura dla dzieci, które „wyrosły” już nieco z picturebooków i skłaniają się ku książkom z większą ilością tekstu, wciąż jednak bogato ilustrowanych.

Katie Clapham, Zaginiona księgarnia, wyd. Wilga 2018.
Wiek: 5+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz