niedziela, 27 sierpnia 2017

Fotorelacja z wystawy prac Ewy i Pawła Pawlaków

Od początku czerwca 2017 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu można oglądać wspaniałą wystawę poświęconą twórczości Ewy i Pawła Pawlaków. Ten duet (zarówno w pracy, jak i w życiu) rodzimych twórców ma na swoim koncie książki uwielbiane i cenione zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.  Są wśród nich takie doskonale wszystkim znane tytuły, jak: „Kotek, który merdał ogonem”, „Przepraszam, czy jesteś czarownicą?”, „Ignatek”, „Ja, Bobik” czy „Szopięta”. 


Oryginały ulubionych, oglądanych po wielokroć z zachwytem ilustracji do tych i innych książek możemy teraz podziwiać w oryginale, w wielu przypadkach mając także sposobność prześledzenia etapów ich powstawania. 


Takie „making-of” to szczególnie dla dzieci znakomita okazja do podpatrzenia procesu twórczego – od pomysłu, pierwszych koncepcji, naszkicowanych kilku kresek, po gotowy, dopracowany w detalach produkt końcowy. Potężne wrażenie robią prace wykonane technikami kolażu tkaninowego oraz kolażu przestrzennego – dopiero gdy patrzy się na ich wersje niebędące reprodukcjami, widać namacalnie ich drobiazgowe przestrzenne piękno i szczegóły misternego warsztatu stanowiącego o subtelnym pięknie obu tych technik.


Wystawę zatytułowano: „Para – buch! Nie tylko ilustracje Ewy i Pawła Pawlaków”, i rzeczywiście, nie tylko ilustracjami książkowymi możemy cieszyć oko na rozległych przestrzeniach muzealnego poddasza.  Zobaczymy także realizacje scenograficzne (teatralne i telewizyjne), lalki, które znalazły się w „Moim pierwszym atlasie”, ilustracje do podręczników szkolnych, czasopism, a także zagraniczne wydania książek twórczego duetu.


Pojechaliśmy na tę wystawę specjalnie z Kielc. Daleko, ale było warto! To naprawdę okazja nie do przecenienia: pokazanie dziecku warsztatu pracy regularnie czytanych autorów. Gorąco zachęcam do odwiedzenia wystawy – termin jej zamknięcia przesunięto, można ją oglądać jeszcze do 17 września 2017 roku. 
Ilustracje do "Małego atlasu ptaków" , który ma się ukazać wkrótce nakładem Naszej Księgarni

Śliczne ubranka szopiąt

Etapy powstawania ilustracji
Projekty scenograficzne


Zagraniczne wydania jednej z moich ulubionych książek: "Przepraszam, czy jesteś czarownicą?"


Wystawie towarzyszy ciekawa publikacja „Para – buch! Pociąg do ilustracji”, w której Anita Wincencjusz-Patyna prezentuje drogę ilustratorskiej kariery obojga artystów.
5 komentarzy:

 1. Czy przypadkiem wystawa nie była czynna do wczoraj?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwotnie - tak. Jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie została przedłużona do 17 września.

   Usuń
 2. Czyli panie w kasie biletowej nie były w ubiegłym tygodniu poinformowane o tej zmianie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe, że jeszcze o tym nie wiedziały. Ja w czwartek specjalnie pojechałam do Wrocławia na tę wystawę, mając świadomość, że mogę ją zobaczyć tylko do niedzieli, i chyba w piątek lub sobotę dowiedziałam się z internetu, że została przedłużona.

   Usuń