czwartek, 12 stycznia 2017

Gdy pada śnieg

Znowu zrobiło się biało i mój syn w podskokach wybiegł rano z domu. Przypomniało mi to o Peterze z książki „The Snowy Day”, który z jednakową radością wychodzi w śnieżny dzień, by odcisnąć na białym puchu ślady swoich małych stóp.  


Picturebook Ezry Jacka Keatsa, syna polskich emigrantów, jest jedną z najważniejszych dla Amerykanów pozycji w dziecięcej literaturze. Książka, wydana w 1962 roku, przetarła szlaki czarnoskórym bohaterom do pełnoprawnej obecności w utworach kierowanych do dzieci, a jej metaforyczna wymowa i bohater będący symbolem przemian – „Brown-sugar boy in the blanket of white” – trwale wpisały się w historię literatury i w serca czytelników. 
Poczta Stanów Zjednoczonych wypuściła właśnie serię znaczków z ilustracjami do książki, zaś Andrea Davis Pinkney stworzyła przepiękny utwór „A Poem for Peter” (fragment poniżej) opowiadający o życiu Keatsa i o jego najsłynniejszej książce, nawiązujący estetyką ilustracji do charakterystycznego kolażowego stylu Keatsa.

„Yes, yes, brown-sugar boy
you were on your way
Ready to run outside and play

You, little one
were filled with big dreams
of a city sidewalk adventure.

You, Peter, so eager
to make new footprints
in the clean crunchy stuff
beneath your feet”.Jack Ezra Keats, The Snowy Day, wyd. Scholastic, wiek: 2+
Andrea Davis Pinkney, A Poem for Peter: The Story of Ezra Jack Keats and the creation of the Snowy Day, wyd. Viking Books 2016, wiek:7-8

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz