czwartek, 15 września 2016

Subiektywny przegląd książkowych nowości /wrzesień 2016/

Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.


Rodzice Bartka się rozstali, każde z nich jest w nowym związku, niedługo na świat przyjdzie przyrodnie rodzeństwo. Jakby tego było mało, partner mamy stracił pracę w kopalni. Krótko mówiąc, jest ciężko i życie nie rozpieszcza Bartka, dlatego chłopiec snuje się po śląskim blokowisku razem ze swoim psem Kreskiem, wymyślając sobie różne światy równoległe i fantastyczne zwroty akcji. Poznanie bezdomnego Franciszka tylko wzmacnia we wrażliwym chłopaku te ucieczkowe tendencje. Kolejna po „Czerwonym piórku” książka Kasi Nawratek, poruszająca trudne tematy dziecięcej samotności, smutku, porzucenia i usilnych prób budowania własnego świata na rozsypanych domowych fundamentach.

Kasia Nawratek, Kresek, Bartek i całkiem zwyczajny początek, il. Ola Szmida, wyd. Ezop, 27 września 2016
Wiek: 7+

Pławikoniki, inaczej koniki morskie, to jedne z niewielu gatunków ryb, które nie pozostawiają swoich jajeczek po zapłodnieniu, tylko opiekują się nimi aż do przyjścia młodych na świat. Co ciekawe, odpowiedzialny za to jest ojciec, który „wysiaduje” jajeczka w swej torbie, a potem „rodzi” za pomocą skurczów mięśni. Konik z tej opowieści, czekając na narodziny swoich maluchów, dryfuje w głębinach oceanu, spotykając tam innych troskliwych rybich ojców– ciernika, sumika czarnego czy tilapię.
W przyjazny, ciepły pełen szacunku dla dziecka sposób Eric Carle opowiada o ważnej roli rybich tatusiów, jak zawsze zachwycając czytelnika piękną przyrodniczą opowieścią i niepowtarzalnymi, wielobarwnymi ilustracjami.

Eric Carle, Konik morski, wyd. Tatarak, 16 września 2016.
Wiek: 3+Ponieważ mam w domu młodego fana motoryzacji, takie książki obowiązkowo znajdują się w polu naszych zainteresowań. „Ale jazda! Historia samochodu” to kompendium wiedzy o autach, z obszernym rysem historycznym – od płóz do drewnianych wałków  z pociętych pni po futurystyczne bolidy Formuły 1 fantastyczne modele pojazdów Jamesa Bonda czy Batmana. Zawarto tu wiele informacji i ciekawostek o budowie samochodu, najważniejszych rekordach, postaciach konstruktorów. Książka jest bardzo przyjemna graficznie – bogato ilustrowana i przejrzysta, strony nie są nieprzeładowane. Po każdej z szesnastu plansz oprowadza nas sympatyczna para kreskówkowych bohaterów.

Oldřich Růžička, Ale jazda! Historia samochodu, il. Tomáš Pernický, Kateřina Makaloušova, wyd. Bajka 14 września 2016
Wiek: 6+

Pomelo to słoń o filozoficznym podejściu do życia. Ale chyba nikomu nie trzeba go przedstawiać? Wymyślony przez zaprzyjaźniony duet pisarsko-ilustratorski, od lat zaskarbia sobie serca zupełnie małych, jak i całkiem dorosłych czytelników. Książki o Pomelo rosną bowiem z ich czytelnikami. Najpierw zachwycają kolory, plamy, sympatyczne postaci, potem każda kolejna przygoda uroczego słonia, wreszcie jego rozważania, sposób patrzenia na świat, oryginalne wnioski, do których dochodzi, czymkolwiek by się nie zajmował. Tym razem Pomelo wyrusza w podróż. Chce zobaczyć rzeczy i miejsca, których jeszcze nigdy nie widział. Ześlizguje się więc po skórce świata i wyrusza na spotkanie z Nieznanym…

Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, Pomelo podróżuje, wyd. Zakamarki, 26 września 2016
Wiek: 3+


W co najbardziej lubiliście się bawić, gdy byliście mali? Spędzaliście całe dnie na podwórku, grając w dwa ognie, klasy, w gumę? A wasze dzieci, znają te zabawy? Jeśli nie, książka Katarzyny Piętki jest doskonałą okazją, by to zmienić. Przypomina ona zabawy z czasów, które pamiętamy my sami, a także z tych wcześniejszych – naszych rodziców i dziadków. Opisano tutaj ponad pięćdziesiąt bardzo różnorodnych zabaw dla dzieci w różnym wieku: od przedszkolnych prostych zabaw melodycznych, jak „Baloniku mój malutki” czy „Mam chusteczkę haftowaną”, zabawy podwórkowe dla starszych dzieci, jak Dwa ognie i fikołki na trzepaki,  przez tradycyjne zabawy ludowe, np. „Moja ulijanko”, aż po popularne zabawy na niepogodę, jak pomidor czy wisielec. Książka trochę wspominkowa, a trochę odkrywcza – łączy pokolenia we wspólnej zabawie.  Znakomite ilustracje Agaty Raczyńskiej!


Katarzyna Piętka, Gry i zabawy z dawnych lat, il. Agata Raczyńska, wyd. Nasza Księgarnia, 28 września 2016.
Wiek: 6–10 

2 komentarze: