piątek, 22 kwietnia 2016

W szkole, w trawie, na zabawie

Ilustracje Fiep Westendorp mają taką moc przyciągania, że chciałoby się mieć je wszędzie – w książkach leżących na nocnym stoliku, na ścianach jako plakaty, na kubkach z kawą w biurze i na bloczku z listą zakupów. Poniekąd jest to możliwe, bo wiele takich produktów jest dostępnych w oficjalnym sklepie internetowym, o tutaj. Ceny jednak nie zachęcają. Tymczasem więc trzeba się cieszyć tym, co się ma – a jest ku temu okazja, bo Dwie Siostry wydały właśnie słownik obrazkowy, wypełniony po brzegi pracami holenderskiej ilustratorki.  
Kiedy myślę o Fiep Westendorp, to widzę od razu Julka i Julkę. Przygody tej pary mieszkających po sąsiedzku pięciolatków były niegdyś ukochaną lekturą mojej córki. Bohaterów wymyśliła  co prawda Annie M.G. Schmidt, ale Fiep sprawiła, że taki a nie inny wizerunek tych dwojga został nam wdrukowany  w głowy.
Dlatego uśmiecham się, kiedy patrzę na okładkę „W domu, w dziczy, na ulicy”, bo właśnie nie kto inny jak Julek i Julka stoją tutaj na rękach i tylko czekają, aż dasz nura w ich świat. 
Wszystko to, co w książkach z ich przygodami było naszkicowane w czarno-białych ilustracjach, tutaj można zobaczyć w kolorze – całą codzienność i rytm życia, wszystkie te drugoplanowe postaci, przewijające się przez karty książki i miejsca – ogród, park, cyrk… A klimat retro tylko dodaje im uroku!Oczywiście to tylko jedna z możliwości odbioru tej pozycji, która wychodzi daleko poza mały światek Julka i Julki. I rzecz jasna wcale nie trzeba znać ani lubić książki Annie M.G. Schmidt, aby z radością z tej pozycji korzystać, wędrując wspólnie z dzieckiem przez kolejne strony – od miasta, z jego zatłoczonymi ulicami, przez gospodarstwo rolne, dzicz pełną dzikich zwierząt, po znajomy las i plażę. Możemy też zrobić sobie wycieczkę po porach roku, albo wykorzystać tematycznie poszczególne rozkładówki: „ Na wakacjach”, „Zawody”, „Dobranoc”, „Zwierzęta domowe” albo „Świętowanie” itp.


Warto wspomnieć, że „W domu, w dziczy, na ulicy” to książka kartonowa, co jest jej dodatkowym atutem – może towarzyszyć dziecku od samego początku i już w niemowlęctwie znakomicie kształtować estetyczną wrażliwość.

Fiep Westendorp, W domu, w dziczy, na ulicy. Rozbrykany słownik obrazkowy, tłum. Jadwiga Jędryas, wyd. Dwie Siostry 2016, s. 50.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz