czwartek, 19 marca 2020

Miłość, spokój i joga - książki na trudny czas


W posłowiu do książki „Ja, miłość” czytamy: „Czasem w naszym życiu zdarza się coś, co sprawia, że odczuwamy lęk, smutek i bezradność, a wtedy tracimy umiejętność odnajdywania miłości”. Brzmi to bardzo aktualnie, bardzo adekwatnie w dniach pandemii, prawda?
Wydawnictwo Mamania wypuściło na polski rynek serię „trzech ksiąg Ja” – joga, spokój, miłość – tuż przed wybuchem epidemii koronawirusa. Dobrze, że je mamy, bo właśnie teraz szczególnie potrzebujemy wyciszenia, wsłuchania się w siebie, empatii, spokoju, dobrych myśli, umiejętności dawania siebie.

Autorka książki jest instruktorką jogi i mindfulness i w tych trzech książeczkach pokazuje, jak można przenieść niektóre praktyki tych treningów w codzienność bycia z dzieckiem. Skupia się więc na właściwym prowadzeniu oddechu, otwarciu klatki piersiowej, na skupieniu myśli i rozluźnieniu ciała. Lekka kreska i intensywne barwy ilustracji Petera H. Reynoldsa przykuwają wzrok dziecka i prowadzą go przez tekst, który w prostych słowach opowiada o bliskości, współodczuwaniu, różnorakich emocjach. Na końcu każdej książeczki znajdziemy porady autorki kierowane do rodziców, krótki opis treningów, sugestie i pomysły na podejście do tematu. Część „Ja, joga” (którą pokazywałam wcześniej na Instagramie) zawiera także na końcowych stronach liczne ilustrowane propozycje konkretnych asan.


Teraz, gdy w ramach #zostanwdomu spędzamy z dziećmi dużo czasu w mieszkaniach, wyciągnijmy w dowolnym momencie dnia matę do ćwiczeń lub rozłóżmy grubszy dywanik i poćwiczmy wspólnie. Dla ciała, dla ducha i dla budowania bliskości w tym trudnym czasie.


Susan Verde, il. Peter H. Reynolds, „Ja, joga”, „Ja, spokój”, „Ja, miłość”, tłum. Iwona Mączka, wyd. Mamania 2020.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz