środa, 19 grudnia 2018

Kawiarnia. Mój pierwszy biznes


Zamiast kuć kolejne daty albo encyklopedyczne hasła, uczniowie powinni regularnie uczęszczać na kreatywne zajęcia z przedsiębiorczości. Truizm, ale szkoły wciąż mają z tym pod górkę. Musimy więc sami dbać o wiedzę ekonomiczną naszych dzieci, na przykład podsuwając im nowość wydawnictwa Poławiacze Pereł – zeszyt ćwiczeń zatytułowany „Kawiarnia. Mój pierwszy Biznes”.  Ta aktywnościowa książka w prosty sposób pokazuje młodemu czytelnikowi, jak wygląda droga do własnego biznesu. Oto więc otwieramy własną kawiarnię pod czujnym okiem Justyny Bereźnickiej, która jest nie tylko autorką książki, lecz także właścicielką kawiarni w Krakowie oraz doktorantką na Wydziale Zarządzania UJ. Sięgając zatem zarówno do teorii, jak i praktyki przedstawia nam krok po kroku kolejne konieczne etapy działań. Na początku konkret, czyli sprawy finansowe i kilka możliwości zdobycia funduszy na nasz cel. Następnie wybór korzystnej lokalizacji dla kawiarni, rozmyślanie nad jej nazwą, projektowanie przykuwającego wzrok logotypu. Czas na dobór personelu i zadbanie o ciekawe menu. Oraz zaznajomienie się z ważnymi pojęciami: przychód, dochód, koszty, cena. Wreszcie dźwignia handlu, czyli reklama. Na koniec to, co najmilsze, czyli urządzanie miejsca, które „pachnie domowymi ciasteczkami i gorącą czekoladą”, i które da nam satysfakcję i radość jako dobrze prosperująca kawiarnia.Książka ma charakter interaktywny – na każdym ze wspomnianych etapów czytelnik sprawdza się w działaniu: projektuje logo, opracowuje menu i przepisy, decyduje, jak wspierać szczytne cele w ramach CSR (Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstwa), uczy się obliczać swój dochód oraz koszty i ustalać cenę produktów, urządza na rozkładówce wnętrze kawiarni, a wreszcie, dbając o work life balance, planuje zasłużony urlop.


Przejrzyście i ze smakiem wydany zeszyt zilustrowała Izabela Dudzik. Ograniczona do ciepłych, „kawowych” odcieni paleta kolorów, duży format i możliwość wygodnego rozłożenia książki na płask, praktyczna okładka ze skrzydełkami – wszystko to sprawia, że ten „kawiarniany zeszyt ćwiczeń” przykuwa uwagę. Ciekawy tekst, zrozumiale objaśnione terminy, klarowne przedstawienie poszczególnych etapów działania sprawiają, że książka ta jest świetną zabawą, a jednocześnie może pożytecznie zainspirować zarówno młodszych, jak i starszych czytelników. Całkiem niezależnie od kawowych upodobań i zawodowych planów.Justyna Bereźnicka, Kawiarnia. Mój pierwszy biznes. Kreatywny zeszyt ćwiczeń, il. Izabela Dudzik, wyd. Poławiacze Pereł 2018.
Wiek: 6+

2 komentarze:

  1. Świetna książka. Chyba ją sobie kupię. Choć do wieku 6 lat mi daleko...

    OdpowiedzUsuń
  2. A jakieś pomysły na reklamę? Czasami właśnie z boku wygląda to wszystko inaczej, niż sobie wyobrażamy. Szukajcie pomocy, bo szczególnie ktoś, kto ma spore doświadczenie w biznesie, może znacznie pomóc w rozwoju, poukładaniu spraw firmowych, poszukaniu inwestorów, nakreśleniu odpowiedniej ścieżki danej firmy. Ja sam zastanawiam się nad propozycją, którą znalazłam online. Myślę, że takie doradztwo będzie akurat dla mnie bardzo dużą pomocą. Trzeba korzystać z wszystkiego, aby biznes był zawsze na wysokim poziomie.

    OdpowiedzUsuń