wtorek, 17 lipca 2018

W wakacyjnym plecaku: "Opowiem ci, mamo, co robią psy"


„Opowiem ci, mamo” to bardzo popularna seria Naszej Księgarni, zasadniczo przeznaczona dla młodszych dzieci. Niech Was jednak nie zmylą kartonowe strony, duży format, pełnostronicowe ilustracje. Wiele tytułów z tej serii jest BARDZO atrakcyjnych także dla starszych dzieci, dziewięcio-  czy dziesięcioletnich. Właśnie tak jest z częścią  „Opowiem ci, mamo, co robią psy” stworzoną przez Paulinę Wyrt.
Jakie są powody owej atrakcyjności także dla starszych czytelników? Oto kilka z nich:

- psia tematyka jest bardzo uniwersalna (w kontraście do tomów traktujących np. o dinozaurach, mrówkach czy pająkach)

- ilustracje Pauliny Wyrt z powodu stosowanej techniki i kolorystyki są bardzo atrakcyjne także dla nastolatków i dorosłych (osobiście uwielbiam!)

- książka zawiera wiele wiadomości istotnych dla wszystkich, którzy myślą o tym, aby mieć psa: Jak często należy go odrobaczać? Czy pies powinien mieć czip? Jakie jedzenie mu służy, a jakie może być wręcz trujące? Co zabrać, gdy pies wybiera się z nami w podróż zagraniczną? Jak czytać mowę ciała psa?
- znajdziemy tu ciekawe zabawy dla całej rodziny, takie jak gra planszowa, w której idziemy na spacer z psem i patrzymy na okolicę jego oczami albo wymyślanie nazw dla kundelków zgodnie z ich przewodnią cechą charakteru (czytolub polski, skocznik lotny, śpiewak obiadowy itp.), łączenie w pary psów i ich właścicieli.

Jak każda z dwunastu dostępnych w tej serii, także i ta książka jest wspaniałą wyszukiwanką. Kot, który zaszył się gdzieś w domu, bo miał dość psich harców, pies-ratownik albo dzielny pies stróżujący, który właśnie złapał włamywacza, przedstawiciele licznych psych ras, którzy rozbiegli się  po kawiarni – na każdej rozkładówce jest wiele elementów do szukania i to nie tylko tych wymienionych w poleceniu.


Warto podkreślić, że przy całym zabawowym, aktywnościowym charakterze  książki jest w niej miejsce również na opowieść. To historia kundelka o imieniu Feler. Mieszka w schronisku dla zwierząt i marzy o tym, by mieć własnego człowieka do kochania. Do psiaka uśmiecha się szczęście – przygarnia go Lila, która bardzo troskliwie o niego dba. Zabiera do weterynarza, do psiego salonu piękności, ma dużą wiedzę na temat właściwej opieki nad psem i chętnie dzieli się nią z czytelnikami. Czy każdy pamięta o obroży przeciwkleszczowej, smarowaniu poduszek łap kremem zimą, zabraniu na wakacje książeczki zdrowie z wbitymi pieczątkami?


„Opowiem ci, mamo, co robią psy” to przydatna pozycja w wakacyjnym plecaku – w deszczowy lipcowy dzień na chmurnej plaży pozwala złagodzić objawy histerii pod tytułem „dlaczego-nie-mogę-wejść-do wody”, czyni też znośną wielogodzinną podróż, a oprócz tego oferuje dużo merytorycznych ciekawostek i estetycznej frajdy.

Paulina Wyrt, Opowiem ci, mamo, co robią psy, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.
Wiek: 3+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz