niedziela, 18 czerwca 2017

Subiektywny przegląd książkowych nowości /czerwiec 2017/

Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.

 


Nie powinno się oceniać książki po okładce, ale jednak trudno uniknąć tego pierwszego wrażenia, które zachęca do zagłębienia się w lekturę lub przeciwnie – zupełnie do niej zniechęca. W przypadku „Kronik Jaaru” okładka zaprojektowana przez Julię Boniecką od początku wołała do mnie z internetów i sam ten obraz – dziewczyny z rozwianymi włosami, stojącej w księżycową noc na dachu londyńskiej kamienicy skusił mnie do kupna książki. Oczywiście niebagatelne znaczenie miał też fakt, że takie powieści– z akcją rozgrywającą się w fantastycznych światach – należą do ulubionych lektur mojej córki.
Jaar to świat wykreowany od podstaw przez polskiego autora Adama Fabera, zamieszkiwany przez stworzenia mityczne (nimfy, jednorożce) oraz baśniowych ferów, którzy mają czarodziejskie moce, jednak warunkiem ich użycia jest połączenie się z ziemską czarownicą. Taką czarownicą, choć wcześniej zupełnie tego nieświadomą, jest bohaterka książki, nastoletnia Kate Hallander, która podobnie jak Wasylisa z „Czasodziejów” odkrywa dobre i złe strony posiadania magicznych zdolności. „Księga luster” to pierwszy tom serii Kronik Jaaru.
 
Adam Faber, Kroniki Jaaru. Księga luster, wyd. Czwarta Strona 2017

Wiek: 11+Seria „Moje ciało” wydawnictwa Tako to cykl, który mój syn darzy czystym uwielbieniem. Przy lekturze każdego tomu przeżywa głęboką ekscytację swoim ciałem. Tyle odkryć, tyle nowo rozwikłanych tajemnic! A śmiechu przy tym tyle, że ciężko na czas dobiec do łazienki ;-) Własny pępek czy dziurki w nosie mogą okazać się intrygującym tematem do rozmów, dywagacji, obserwacji czy… porównań.  Wie o tym każdy, kto ma w swoim otoczeniu ciekawskiego przedszkolaka, który na sam dźwięk słowa „pępek” dostaje ataku śmiechu. Japończyk Gen-ichiro Yagyu w swoich książkach rozmawia z małym czytelnikiem i chichoce razem z nim, jednocześnie przekazując medyczną wiedzę o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Ani przez chwilę tekst nie jest nużący – przeciwnie – ciekawi wszystkich, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z zawartych w nim informacji, podanych prostym, klarownym językiem, popartych zabawnymi ilustracjami, dziecko ma szansę zapamiętać wiele istotnych informacji, jak na przykład to, że strupka nie należy zdrapywać, dopóki sam nie odpadnie. Kolejny, piąty tom serii porusza tematykę uzębienia i jego tajemnic (wyżynanie się zębów, zęby mleczne i stałe, ubytki w zębach, właściwa higiena jamy ustnej itp.).

Gen-ichiro Yagyu, Zęby, tłum. Karolina Radomska-Nishii, wyd. Tako 2017
Wiek: 3+


„Banda Michałka” powstała na podstawie prawdziwych wydarzeń i przygód, które stały się niegdyś udziałem syna autorki, Mikołaja. On i paczka jego ośmiu przyjaciół stali się pierwowzorami bohaterów książki, która ukazała się w 2013 roku i znalazła wielu entuzjastów wśród młodych czytelników. Wszyscy ci, którzy lubią książki przygodowe, pełne zwariowanych zdarzeń i zaskakujących perypetii ucieszą się na wieść, że banda Michałka powraca właśnie w drugiej książce. Tytułowy Michałek oraz Rysio, Jerzyk, Mateusz, Filip, Hubert, Franciszek, Marysia i Julka chodzą do piątej klasy i mają głowy pełne najdziwniejszych pomysłów, z których większość realizują. Nocne polowanie na Minotaura, kosmiczne fotografie dla NASA, tropienie złodziei perfum z własną agencją detektywistyczną – dla bandy nie ma rzeczy niemożliwych, bo w jedności siła! Książka Ewy Karwan-Jastrzębskiej kieruje do młodych wyraziste przesłanie o wartości prawdziwej przyjaźni, solidarności i lojalności.

Ewa Karwan-Jastrzębska, Banda Michałka powraca, il. Julia Karwan-Jastrzębska, wyd. Prószyński i S-ka 2017

Wiek: 10+


Książka Tomasza Minkiewicza ma co prawda majową datę wydania, jednak nie załapała się na poprzedni przegląd, i chcę teraz o niej napisać, bo to bardzo ciekawy koncept. Łączy w sobie komiks przygodowy, zeszyt aktywizujący z łamigłówkami, labiryntami i zadaniami logicznymi oraz wyszukiwanki zwane tutaj znajdźkami. Motywem przewodnim jest przygoda, której wypatruje grupa przyjaciół – żubr Bururum, nietoperz Wróż i wiewiórka Eli Łuczniczka: „Trójka ich jest, birbantów jak wy /z sercem po stronie przygody /w największą hecę na ślepo by szli, /nie licząc na żadne nagrody”. Gdy dostrzegają ogłoszenie o pierścieniu zgubionym na Potwornej Górze Lodowej, oczywiście natychmiast postanawiają tam wyruszyć. Wyprawie próbuje przeszkodzić zły Galus – wściekłe ptaszysko, „mistrz zła i występku, kurak ciemności”.
Zadaniem czytelnika jest wsparcie wędrowców w ich drodze do celu i pokonywanie kolejnych przeszkód. Oznacza to m.in. poszukiwanie zagubionych śrubek, przejście przez labirynt, odczytanie zaszyfrowanej wiadomości na mapie czy wyodrębnianie figur geometrycznych z kształtu potężnej góry. Przez kolejne strony prowadzi nas bard-świnka, snujący tę balladę o śmiałkach.
Mocną stroną książki jest język – czasem dosadny i kolokwialny, czasem poetycki i refleksyjny, obfitość zabiegów słowotwórczych oraz cięte poczucie humoru.

Tomasz Minkiewicz, Poszukiwacze przygód. Magiczny pierścień, wyd. Nasza Księgarnia 2017

Wiek: 6+


Ta książka z kolei jeszcze się nie ukazała (premiera 26 czerwca), ale ja już bardzo na nią czekam. Lat temu kilka kupiłam anglojęzyczne jubileuszowe wydanie „A Year in Brambly Hedge”, zauroczona oldskulowymi ilustracjami w stylu Beatrix Potter. Teraz pełne uroku opowieści o myszkach zamieszkujących pole otoczone jeżynowym żywopłotem trafiają nareszcie do Polski w zbiorczym kompletnym wydaniu. Brytyjska autorka i ilustratorka Jill Barklem pierwszą opowieść z cyklu napisała w 1980 roku, od lat 70. przygotowując się do wykreowania pełnego najdrobniejszych szczegółów świata, rządzącego się prawami natury, opartego na wzajemnej solidarności i współdziałaniu. Jak pisze we wstępie do książki, lubi „gdy wszystko jest dokładnie takie, jak ma być. Każdy kwiatek musi rosnąć w odpowiednim dla siebie miejscu, mieć określoną liczbę płatków i kwitnąć w określonym czasie”. Ta pieczołowitość, dokładność i jednocześnie pomysłowość w opisywaniu – słowem i obrazem – życia mieszkańców Jeżynowego Grodu od kilkudziesięciu lat niezmiennie zachwyca i przyciąga do książki małych i dużych czytelników. Zajrzyjcie na stronę Brambly Hedge, aby zapoznać się m.in. z charakterystyką bohaterów oraz zobaczyć rzeczywiste miejsca będące inspiracją dla tych opisanych w książce.
Jill Barklem, W Jeżynowym Grodzie, tłum. Katarzyna Szczepańska-Kowalczuk, wyd. Znak 2017
Wiek: 4+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz