sobota, 23 kwietnia 2016

Wyjątkowe książkowe miejsca

W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich chciałam pokazać Wam dwa wyjątkowe miejsca związane z książką, które zrobiły na mnie wielkie wrażenie: Miejska Biblioteka Publiczna w Sztokholmie i księgarnia The Strand w Nowym Jorku. Może je znacie, może byliście? Ja chętnie raz jeszcze bym je odwiedziła…
Do pierwszego z tych miejsc pewnie nigdy bym nie dotarła podczas krótkiej wizyty w Sztokholmie, gdyby nie życzliwi znajomi, którzy je przede mną odkryli. Byłam oczarowana ujmująco staroświeckim, ciepłym i bardzo oryginalnym wnętrzem biblioteki oraz niesłychaną liczbą znajdujących się tam książek (w ponad stu językach, także polskim). W pochmurny jesienny dzień mogłabym stamtąd nie wychodzić.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sztokholmie, 2011Drugie miejsce było z kolei od początku moim „must seen” podczas pobytu w NY. The Strand to tętniąca życiem, zatłoczona księgarnia/antykwariat w sercu Wielkiego Jabłka, od podłogi po sufit wypełniona regałami ciasno poupychanych książek. Szczyci się tym, że ma na stanie 18 mil nowych, używanych i rzadkich książek. Miejsce kultowe, z klimatem.  Oferuje wspaniałe gadżety książkowe, szczególnie torby!

The Strand Bookstore, Nowy Jork 2014


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz