poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Pingwinie lektury

W Światowy Dzień Pingwina dwie nasze ulubione książki o pingwinach właśnie :)


„Chłopiec i pingwin” to autorska książka Olivera Jeffersa opowiadająca o sile przyjaźni i potrzebie przynależności. 
Kiedy mały chłopiec znajduje przed drzwiami swego domu bardzo smutnego pingwina, ma wielką ochotę go zatrzymać. 


Z książek wyczytuje jednak, że miejsce tych zwierząt jest na Biegunie Południowym...Chłopiec dzielnie mierzy się z zadaniem dostarczenia przyjaciela do odległej ojczyzny. Czy jednak na miejscu okaże się, że to właśnie uszczęśliwi pingwina? 


Metaforyczną opowieść, minimalistyczną w słowach, wspaniale budują piękne, przepełnione emocjami ilustracje.

***
„365 pingwinów” duetu Jean-Luc Fromental /Joӫlle Jolivet to z kolei zwariowana historia pewnej rodzinki, która 1 stycznia niespodziewanie otrzymuje przesyłkę, w której znajduje się pingwin i… zapowiedź, że pojawią się następne! 
Ostatecznie dom szczelnie wypełnia się 365 pingwinami (po jednym na każdy dzień roku), a życie jego mieszkańców wywraca się do góry nogami. 
Książka intryguje graficznie – oszczędną kolorystyką, kompozycją ilustracji, obecną acz nie dominującą konwencją komiksu. Oraz dużym formatem (27x36 cm), który zachęca by rozłożyć się z książką na dywanie i oddać skrupulatnemu liczeniu pingwinów.

Chłopiec i pingwin, Oliver Jeffers, tłum. Michał Rusinek, Wydawnictwo mam 2010, s. 32

365 pingwinów, Jean-Luc Fromental, Joӫlle Jolivet, tłum. Jarosław Wróbel, Tatarak 2014, s. 48
2 komentarze:

  1. Jaś nie ma jeszcze żadnej książki o pingwinach, więc chyba muszę to zmienić. Obie lektury wydają się świetne, ale bardziej kusi mnie "365 pingwinów". :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Te dwie książki bardzo się różnią od siebie klimatem opowieści. "Chłopiec i pingwin" to chwile refleksji i okazja do rozmowy o tym, co dla nas w życiu ważne, 365 pingwinów to z kolei śmiech, zabawa, trochę matematyki...Takiego maluszka jak Twój synek z prwnością zaciekawią czterokolorowe ilustracje, wyraziste sylwetki pingwinów i duży format książki.

    OdpowiedzUsuń