wtorek, 9 maja 2017

Co za ptak robi tak?

Kiedy siedzę przy biurku i piszę, lubię słuchać głosów ptaków. Często puszczam sobie te ich trele z płyt, a wiosną i latem po prostu otwieram okno. Tym bardziej mam na to ochotę teraz, kiedy przeglądam książkę o ptakach.Ptaki to nieprzypadkowe, bo będące bohaterami „Ptasiego radia” – jednego z najpopularniejszych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima. Jaki świetny pomysł na książkę – pomyślałam, gdy zobaczyłam zapowiedź w wydawnictwie Bajka – przybliżenie czytelnikowi sylwetek tych konkretnych, przywołanych przez poetę ptaków.


Jakie więc „sfrunęły się ptaszki dla odbycia narad?” Pamiętacie?

Słowik, wróbel, kos, jaskółka
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak.

Właśnie te ptaki, w kolejności znanej nam z wiersza, pojawiają się na kartach książki. Dzierlatka i pośmieciuszka występują w jednej osobie, bo to ten sam ptak. Dodatkowo obecność swą zaznaczają czajka i przepiórka.


Każda kolejna rozkładówka przedstawia jednego ptaszka. Dwie linijki rymowanego tekstu oraz ilustracje – w tym przejrzystym układzie wędrujemy przez książkę jak przez minialbum. Z tekstu Marii Szajer dowiadujemy się, jakie są charakterystyczne cechy poszczególnych ptaków. Weźmy takiego trznadla: 

Żółty brzuszek, żółta głowa.
W trawie sprytnie gniazdko chowa. 

albo słowika: 

Rdzawoszary i malutki
najpiękniejsze śpiewa nutki.
 

Tym opisom towarzyszą przepiękne akwarelowe portrety, wiernie oddające wygląd przedstawicieli ptasiego rodu. Delikatne muśnięcia pędzla, stonowane barwy, subtelne kontury – oglądanie ilustracji Katarzyny Minasowicz to duża przyjemność.


W ogóle opracowanie graficzne książki zasługuje na uznanie: zielonolistna wyklejka, matowy papier, wyrazisty font, klarowny układ elementów na stronie, solidne szycie, płócienny grzbiet – to wszystko tworzy całość wysmakowaną, spójną i wysoce estetyczną.

Wisienką na torcie jest dołączona do książki płyta CD, na której znajdziemy głosy wszystkich 26 ptasich bohaterów, oczywiście z zachowaniem kolejności występowania w książce (i w wierszu). Dzięki temu dziecko może nie tylko przypisać każdemu z bohaterów „Ptasiego radia” konkretny wygląd, zachowanie i zwyczaje, lecz także jego charakterystyczny głos. Łatwiej będzie mu wyobrazić sobie, jak to te ptaki w brzozowym gaju pitpilitały i pimpiliły, czyrkały i czykczyrikały.

Wspaniała to zabawa z książką, która zachęca dziecko nie tylko do sięgania po poezję i do radosnego, żywiołowego jej interpretowania, lecz także do obcowania z naturą i wypatrywania w mieście lub na łące rozszczebiotanych obywateli ptasiego kraju.


Maria Szajer, Co za ptak robi tak? Ptaki z „Ptasiego radia”, il. Katarzyna Minasowicz, wyd. Bajka 2017
Wiek: 4+


2 komentarze:

  1. Tymek mnie namawia na tę książkę właśnie z powodu płyty. Jak na przyrodnika przystało, ma już w swojej biblioteczce przewodnik po ptakach, ale to wydanie tak kusi...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiesz, samą płytę pewnie można zastąpić, szukając głosów poszczególnych ptaków w internecie, ale bardzo wygodne jest to, że tutaj mamy wszystko po kolei. Nagrania są króciutkie, dopasowane do "krótkości" wierszyków, spokojnie można więc wysłuchać z dzieckiem wszystkich 26 ptaków w jednym posiedzeniu z książką. Jedyne, co warto zaznaczyć: płytka jest z tych malutkich i w niektórych starszych modelach odtwarzaczy CD (bez wyżłobienia na mniejszy format) może nie działać.

      Usuń