wtorek, 25 lutego 2020

Pola i Buster


Mój syn uwielbia książki o czarownicach. Jego ukochaną serią była jak dotąd „Fatalna czarownica” Jill Murphy (więcej tutaj), ale być może wyrosła jej właśnie konkurentka! „Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron” to pierwsza część trzytomowej opowieści Sally Rippin. Australijskie dzieci pokochały jej bohaterów – Polę Proggett, obdarzoną wyjątkowymi mocami, ale bardzo roztrzepaną początkującą czarownicę, i poczciwego Bustera, maszkarona o złotym sercu.

Tych dwoje zna się od dziecka. Buster i jego rodzina byli dla Poli wielkim wsparciem, gdy jej tata zginął w wypadku w kopalni. A jednak z biegiem czasu matka i siostra Poli zaczynają dystansować się do mieszkających po sąsiedzku maszkaronów, sugerując Poli, by zrobiła to samo. Nie wypada, by wiedźma zadawała się z maszkaronami, które są brudne, śmierdzące i głośne – twierdzi matka Poli.


Pola jako uczennica Akademii Czarów i Magii Panny Madden przeżywa więc ciężkie chwile, nie tylko dlatego, że gubi się w recepturach eliksirów i próbuje spokojnie znosić drwiny i przytyki innych uczniów w tym temacie. Męczy i boli ją fakt, że musi ukrywać swą przyjaźń z Busterem i udawać, że w ogóle się nie znają. Jest to tym bardziej trudne, że wrażliwy maszkaron bardzo źle to znosi – gdy jest mu smutno (a ma to miejsce coraz częściej) staje się coraz mniejszy i szarzeje, aż w końcu staje się małą szarą kuleczką smutku. Ta przemiana rzuca się w oczy i wzbudza niezdrowe zainteresowanie wiedźm i wiedźmaków. Właśnie w takiej sytuacji podczas szkolnej wycieczki Pola desperacko staje w obronie Bustera, nie mogąc znieść gradu upokorzeń spadających na najlepszego przyjaciela. Los jednak płata jej figla – brawurowy czyn zostaje zinterpretowany opacznie i wykorzystany do wytoczenia maszkarom otwartej wojny. Pola zyskuje nagle w szkole status celebrytki, a najpopularniejsza dziewczyna w klasie Maloria Halloway okrzykuje ją swoją najlepszą przyjaciółką. W każdym razie do czasu, gdy prawda wychodzi na jaw.
Będzie to dla Poli prawdziwa próba charakteru. Choć poturbowana, wyjdzie z niej zwycięsko, odkrywając prawdę o sobie i swoim dziedzictwie.

Sally Rippin nie szczędzi młodemu czytelnikowi dosadnych opisów złośliwości, wrednych manipulacji i otwartej agresji, płynących zarówno ze strony dzieci, jak i dorosłych. W jednym z wywiadów podkreślała, że dzieci są przecież tak samo jak dorośli wyeksponowane na świat, w którym widzą takie postępowanie lub go doświadczają, trzeba więc otwarcie o tym z nimi rozmawiać i pomagać nazywać negatywne zachowania, wspólnie poszukując sposobów przeciwdziałania im.


Kto z nas choć przez chwilę nie pragnął znaleźć się w klasowym towarzystwie wzajemnej adoracji, w towarzyskiej śmietance, w pracowniczej elicie? Czasami cena popularności jest jednak zbyt wysoka. Na przykład wtedy, gdy jest nią prawdziwa przyjaźń.

Pola musi więc wsłuchać się w siebie i określić, czego naprawdę chce, a potem odważyć się iść za tym głosem. Dokonywanie wyborów to trudna sztuka, i żeby coś zyskać, często trzeba coś stracić. Jednak poczucie, że działamy w zgodzie z własnym sumieniem pomaga znaleźć niezbędną siłę.

Rippin pokazuje, jak łatwo jest zantagonizować grupy społeczne i zmanipulować myślenie o  „innych”, gorszych wyłącznie z założenia, bo przecież nie z poznania – w końcu wiedźmy nie zadają się z maszkaronami. A szkoda, mogłaby powiedzieć Pola, bo gdyby spróbowały, przekonałyby się, że w ogóle nie ma się czego bać.


„Pola i Buster” to tytuł, który znakomicie sprawdzi się w pracy psychologiczno-pedagogicznej z dziećmi w najstarszych grupach przedszkolnych i młodszych klasach szkoły podstawowej. Na „warsztat” możemy wziąć ważne dla dziecka tematy, takie jak przyjaźń, relacje rówieśnicze, poczucie niedopasowania do grupy, samotność, nieśmiałość, przemoc rówieśnicza, radzenie sobie ze stratą, inność, wykluczenie społeczne, ksenofobia.

Tutaj znajdziecie link do internetowej strony autorki, a tam m.in. materiały dla nauczycieli, pokazujące przykładowe możliwości pracy z książką.

Sally Rippin, Pola i Buster. Niesforna wiedźma i uczuciowy maszkaron, tłum. Aleksandra Weksej, wyd. Mamania, Warszawa 2020.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz