czwartek, 11 października 2018

Pomelo rośnie

Pomelo towarzyszy dorastaniu moich dzieci. Był obok, gdy córka z dziewczynki zmieniała się w nastolatkę, i jest nadal, w ostatnim roku przedszkola mojego syna. Razem z nimi obserwuje zmiany, prowokuje do namysłu i do zadawania mnóstwa pytań…Różowy słonik o zabawnie długiej trąbie ma głęboko filozoficzne podejście do życia. W każdej kolejnej książce przygląda się codzienności, uważnie ją obserwując spod swojego ukochanego dmuchawca. Dostrzega i opisuje kolory, kształty, odkrywa przeciwieństwa, nazywa uczucia i emocje. Rozważa naturę marzeń sennych i stawia pytania natury ontologicznej: Czy nadal byłby sobą, gdyby był zielony? Co by było, gdyby ogród nie istniał?W najnowszej książce Pomelo porusza nie mniej ważny temat. Zastanawia się nad naturą dorastania. Czy kiedy urośnie, zrobi się szary? Czy kiedy urośnie, to się zestarzeje? Perspektywa bycia dorosłym fascynuje go, ale też nieco przeraża. Przede wszystkim zaś prowokuje do intensywnych rozmyślań i wyobrażania sobie siebie i szczegółów tego stanu.
A wszystko zaczyna się od niewinnego spaceru, podczas którego mija mrówkę, kartofle, truskawki, kamyk… Są niby takie jak zawsze, a jednak inne przecież, dziwnie małe! Właśnie w ten sposób Pomelo odkrywa, że urósł.


Czy nie brzmi to znajomo, mili moi? Ten pluszowy miś, który kiedyś był większy od dziecka, szafka tak wysoka, że nie można do niej sięgnąć, za duże buty mamy, zbyt obszerne łóżko – te i inne rzeczy, które tak szybko (za szybko!) stały się małe są dowodem na to, że nasze maleństwo rośnie.

Rośnięciu towarzyszy wiele emocji, czasami skrajnych. Przecież tyle tu niewiadomych! Co będzie potem? Jak właściwie przebiega proces dorastania? Czy Pomelo będzie mógł robić to, czego dziś nawet nie potrafi sobie wyobrazić? A jednocześnie, czy kiedy rośnie, to czegoś nie traci? Słonik zaczyna rozumieć, że w dorastanie wpisane są pożegnania i wyrzeczenia. I lęk, z którym trzeba będzie nauczyć sobie radzić.


Dla rodzica to bardzo wzruszająca lektura i niejednemu z pewnością zadrży głos podczas czytania. Przede wszystkim jednak to świetna okazja do rozmowy z dzieckiem o tym, co będzie kiedyś. Jakie są jego wyobrażenia? Jak widzi siebie w przyszłości? Jakie są jego uczucia związane z byciem dużym, coraz większym? Czego się nie może doczekać? Na co się cieszy? Czego się boi?


Ceniony i lubiany duet autorsko-ilustratorski jak zawsze w świetnej formie! Kolejna książka o Pomelu gwarantuje znakomitą rozrywkę, pokaźną porcję wzruszeń, garść refleksji i wspaniałe estetyczne doznania.

Ramona Bădescu, Benjamin Chaud, Pomelo rośnie, tłum. Katarzyna Skalska, wyd. Zakamarki 2018.
Wiek: 3+
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz