niedziela, 30 września 2018

Jestem artystą

Dawno nie śmiałam się tak bardzo, jak przy czytaniu i oglądaniu tej książki. Na chwilę stałam się mamą z opowieści, która błogo sobie drzemie w fotelu, i jeszcze nie wie, że gdy się obudzi, jej dom nie będzie już przypominał tego, w którym zasnęła.Marta Altés stworzyła przepiękny picturebook, który ukazuje kwintesencję radosnej dziecięcej twórczości. Bohaterem książki jest kilkuletni chłopiec, który w pełni czuje się artystą. Naprawdę nim jest! We wszystkim, na co spojrzy dostrzega sztukę, jego wyobraźnia jest nieposkromiona, a myśli nieuładzone. Marchewka na talerzu jest wspaniałym tematem na obraz, a dziura w ścianie to przecież „okno na świat”. Chłopiec jest mistrzem ekspresji i nie stroni od nietypowych środków wyrazu i oryginalnej formy – wystarczy spojrzeć na dzieło  „Wiosna w zimie”: genialną instalację roślin doniczkowych w… lodówce!Czasem konstrukcji towarzyszy dekonstrukcja, ale cóż, w końcu to jest sztuka, działanie, które płynie z wewnętrznej potrzeby doświadczania świata i siebie w tym świecie. Chłopiec cały nie tylko tworzy dzieło – on stwarza także siebie poprzez swoje prace, odkrywa i analizuje siebie poprzez artystyczne działanie.


Cudownie szczery jest entuzjazm, z jakim chce obwieścić całemu światu – czyli mamie – że jest artystą i tworzy własną sztukę. Z całych sił pragnie dzielić się swymi inspiracjami i inspirować innych. Faktury, kształty, kolory, ruch…! Jaka szkoda, że mama nie zawsze wydaje się z tego powodu zadowolona! Chłopiec chce postarać się bardziej i stworzyć dla niej coś z wielkim rozmachem. Coś absolutnie wyjątkowego.


Picturebook Marty Altés w bardzo prawdziwy i zabawny sposób pokazuje rozdźwięk pomiędzy potrzebą nieskrępowanej artystycznej aktywności dziecka a normami zachowania i współdziałania w środowisku społecznym.

Jak to pogodzić? Tworzenie to eksperymentowanie, poszukiwania, przekraczanie granic, nieustanne próby, ale nie znaczy to, że mamy godzić się na potłuczone lustra, pobazgrane ściany i doniczki z kwiatami w lodówce. Jeśli mamy w domu małego artystę, postarajmy się zapewnić mu pole do wyrażania ekspresji i rozwijania swej pasji. Plenery, warsztaty, spacery – możliwości jest bez liku. A najważniejsza jest nasza w tym uwaga poświęcona dziecku i okazane mu zainteresowanie!


Marta Altés, Jestem artystą, tłum. Marta Bręgiel-Pant, wyd. Tako 2018.
Wiek: 4+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz