poniedziałek, 24 września 2018

Subiektywny przegląd książkowych nowości /wrzesień 2018/


Książka „Ada, to wypada!” jest swego rodzaju poradnikiem motywacyjnym, pozbawionym jednak (na szczęście!) jakiejkolwiek presji wywieranej na czytelnika. W bardzo ciekawej graficznie formie przedstawiono tu po prostu motywacyjne wypowiedzi znanych Polek, a także ciekawostki z ich życiorysów, które zaświadczają, że nie o chwytliwe hasła chodzi, lecz o wynikające z nich działanie. Kobiety, które zabrały głos w tej książce są bardzo różne i w bardzo różnych dziedzinach aktywne. Biochemiczka Magdalena Fikus, pisarka Katarzyna Bonda, terapeutka Katarzyna Miller, reżyserka Agnieszka Holland, żeglarka Marta Sziłajtis-Obiegło, ekonomistka Beata Stelmach i piętnaście innych bohaterek tej książki łączy jedno: świadomość siebie i odwaga dążenia do obranego celu. Każda z kobiet dzieli się sprawdzonymi sposobami na pokonanie przeszkód, które pojawiają się na tej drodze. To trochę jak rozmowa z bardziej doświadczoną, mądrą koleżanką, która zamiast pouczać, podsuwa kilka przykładów, z których można zaczerpnąć wiedzę. Nienachalność tych porad jest bardzo cenna, szczególnie że książka kierowana jest do nastolatków, a ci są wyjątkowo uwrażliwieni na kładzenie im do głów czegoś na siłę.   

Sylwia Stano, Zofia Karaszewska, Ada, to wypada!, il. Ada Buchholc, Ola i Kamila Romaniak, Dagmara Jagodzińska, Anna Kożdoń, wyd. Znak emotikon, Kraków 2018.
Wiek: 9+


Być może znacie już „Bzdurki dla dzieci (i) innych” z poprzedniego książkowego wydania. Mój syn słuchał ich puszczanych z płyty w przedszkolu i doskonale sobie zapamiętał. Artur Andrus, jeden z moich ulubionych redaktorów radiowej „Trójki” z czasów jej świetności, stworzył nietuzinkowe, ponadczasowe bajki dla dzieci, po które warto sięgnąć niezależnie od tego, w jakim wieku ma się dziecko i ile samemu liczy się wiosen. Beczka śmiechu gwarantowana! Na książkę składa się siedem historii z bohaterami niby świetnie znanymi dziecku, ale jednak nietypowymi. Bo otóż jest tu niedźwiedź, który wcale nie śpi mocno, lecz wręcz przeciwnie – nie śpi już trzecią zimę, jest królewna, która spośród kandydatów na męża wybrał sobie tego, który wcale nie musiał niczego udowadniać  wielkimi czynami, jest Niejadek, ale nie Tadek, tylko dziadek, który uczy zwierzęta języków. I wcale nie chodzi mu o to, by mówiły ludzkim głosem, lecz by rozumiały siebie nawzajem. Opublikowane właśnie przez Naszą Księgarnię wydanie zilustrował Daniel de Latour i jest to absolutne mistrzostwo świata! Zwierzęcy i ludzcy bohaterowie książki rozbiegają się po kartkach książki w barwnym  korowodzie postaci, tak zwariowanych i dziwacznych, że na ich widok po prostu nie sposób się nie uśmiechnąć.

Artur Andrus, Bzdurki, czyli bajki dla dzieci (i) innych, il. Daniel de Latour, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2018.
Wiek: 5+

Misie stworzone ręką Agaty Królak nietrudno rozpoznać. Urocze zwierzaki o krągłych kształtach, sterczących uszkach, malutkich oczkach i szerokich uśmiechach pokochały wszystkie maluchy, które miały już okazje poznać je w poprzednich tomach kartonówek wydawanych przez Dwie Siostry – „Różnimisie” i „Robimisie”. W tym miesiącu do kolekcji możemy dodać „Czujemisie”. To książeczka o uczuciach, których doświadczają misie – dobrych i złych. Misie wyrażają je słowami i gestami, mimiką i postawą całego ciała, odnosząc się do konkretnych sytuacji. „Czuję się tak, jakby w szafie czyhał na mnie wielki potwór” – mówi miś i zaciska oczy, kuląc się pod kołdrą. „Czuję się tak, jakbym potrafił fruwać” – woła miś, podskakując wysoko, rozluźniony, uśmiechnięty, z rumieńcami na policzkach. „Czuję się tak, jakby siostra zabrała mi maskotkę” – miś marszczy brwi, wygina usta w podkówkę, ze złości wyrzuca łapki ponad głowę. Bawiąc się tą książką, małe dziecko nie tylko poznaje różne emocje i ich nazwy. Otrzymuje także komunikat, że każdy nosi w bardzo różne emocje, czasem skrajne, które warto nauczyć się rozpoznawać, by lepiej czuć się ze sobą i z innymi.

Agata Królak, Czujemisie, wyd. Dwie Siostry, Warszawa 2018.
Wiek: 3+

To, że Albert Einstein był kiepskim uczniem,  może człowieka trochę podnieść na duchu po kiepskiej ocenie z klasówki. W końcu oceny nie przesądzają o inteligencji. Podobnie jak fakt, że szympansy mają lepszą pamięć do liczb niż studenci nie świadczy o tym, że są od nich inteligentniejsze! Inteligencja to nie tylko pamięć czy logiczne myślenie. To także umiejętność wykorzystania pokładów wiedzy w rozmaitych sytuacjach, zdolność do obserwacji, wyciągania wniosków i adaptowania się do otoczenia. Co zatem wynika z wysokiego IQ? W jakim celu się przeprowadza się takie testy? Czy inteligencja jest dziedziczna? Czym jest to osławione kreatywne myślenie? Odpowiedzi na te oraz inne pytania skoncentrowane wokół tajemnicy ludzkiego umysłu i inteligencji znajdziemy w książce „Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji”. Dla wszystkich ciekawych świata i… siebie samych.

Pinaud Florence, Tęgi umysł. Tajemnice inteligencji, il. Assous Séverine, tłum. Sylwia Sawicka, wyd. Polarny Lis, Warszawa 2018.
Wiek: 8+

„Pewnego lata” to powieść graficzna gatunku coming-of-age, bestseller New York Timesa, zdobywca licznych nagród. Rzecz o przyjaciółkach, które co roku spotykają się podczas letnich wakacji w kanadyjskiej Awago Beach. To lato będzie jednak dla nich inne, stając się początkiem nowego. Starsza z nich będzie musiała zamknąć czas dzieciństwa i stawić czoła poważniejszym sprawom. Próbując odciąć się od nieustających kłótni rodziców, od pogłębiającego się smutku jej matki, Rose wkracza na inny grząski teren skomplikowanych problemów dorosłych. Zauroczenie kilka lat starszym chłopakiem, fascynacja seksualnością, poznawanie jej ciemnych, niebezpiecznych stron, odkrycie, że rodzice są tak samo bezsilni i słabi jak ona – wszystkie te odkrycia  otwierają drzwi do dorosłości. Już nie da się zawrócić. Jaki to będzie miało wpływ na dziewczęcą przyjaźń? Historia opowiedziana i narysowana wnikliwie i klimatycznie, niepozbawiona jednak mocnych akcentów. W 2016 roku w amerykańskich stanach Floryda i Minnesota książkę wycofano z bibliotek z powodu użytych w niej wulgaryzmów i tematyki zbyt poważnej w stosunku do grupy docelowej.

Mariko Tamaki (scenariusz), Jillian Tamaki (ilustracje), Pewnego lata, tłum. Łukasz Buchalski, wyd. Kultura Gniewu, Warszawa 2018.
Wiek: 12+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz