niedziela, 22 lipca 2018

Subiektywny przegląd książkowych nowości /lipiec 2018/


Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.


Jakaż to piękna, letnia książka! Z kartek tryska radosna, słoneczna złocistość, natura kusi barwami i energią. Jej ucieleśnieniem jest tytułowa pszczółka, która leci właśnie nad łąką w poszukiwaniu kwiatów. „Cztery skrzydełka, rozśpiewane brzęczydełka” – poetycko opisuje ją Marceli Szpak, autor tłumaczenia.
Mały czytelnik podąża za spijającą nektar pszczółką przez kolejne rozkładówki. Z pełnej kwiatów łąki przenosi się wraz z nią do ula, gdzie nieustannie wre praca: „Żujemy, żujemy – tak właśnie żyjemy”. Piętrzą się w stosach jaskrawo pomarańczowe kulki nektaru. Powstaje plaster miodu, „pszczele złoto”. Będzie można w spokoju pogrążyć się w zimowym letargu – zapasy na wypadek głodu są gotowe. „Śpijcie, śpijcie, niech rój śpi. Przytulony razem śni, aby przetrwać zimne dni”.
„Pszczółka” to bardzo udane połączenie przepięknych, działających na wyobraźnię ilustracji (jakże by inaczej – w końcu to Isabelle Arsenault!), poetyckiego języka lekko i finezyjnie opisującego odwieczny rytm natury – pracy i odpoczynku. Jest tu też ważne przesłanie autorki: Chrońmy pszczoły! Na końcu książki obok apelu zamieszczono kilka sugestii dla młodych czytelników, co robić, by chronić te wspaniałe owady.

Kirsten Hall, Isabelle Arsenault, Pszczółka, tłum. Marceli Szpak, wyd. Kultura Gniewu (seria Krótkie Gatki) 2018.
Wiek: 4+


„Drogocenna ćma” to druga część kryminalnej serii „Tajemnice domu handlowego Sinclairs”. O części pierwszej, zatytułowanej „Pozytywka”, pisałam tutaj. Jeśli jeszcze nie znacie tych książek, szczerze zachęcam do odszukania ich w księgarni lub bibliotece – to znakomicie pomyślana i pieczołowicie zrealizowana seria dla młodszej młodzieży. Trzyma w napięciu, zapewniając pełen wachlarz emocji, ma ciekawych osobowościowo bohaterów, a w tle malowniczy miejski pejzaż Londynu u schyłku wieku. Jest też lekko i zgrabnie przetłumaczona przez Jolantę Dobrowolską, co dodatkowo uprzyjemnia lekturę i pozwala się skupić wyłącznie na treści, bez żadnych językowych zgrzytów.
W „Drogocennej ćmie” czytelnik spotka znanych już sobie bohaterów – Sophie, Lil, Billy’ego i Joego, a także nowych, nie mniej interesujących. Kolejny raz pojawia się kryminalna zagadka i drogocenny, wyjątkowy przedmiot – teraz jest to brylantowa broszka w kształcie ćmy. Otrzymuje ją w prezencie z okazji debiutu na salonach towarzyskich Londynu panna Veronica Whiteley. Niestety broszka wkrótce ginie w tajemniczych okolicznościach, a młode detektywki, poproszone o rozwiązanie zagadki, wskakują w środek kolejnej wielkiej przygody.

Katherine Woodfine, Drogocenna ćma. Seria: Tajemnice domu handlowego Sinclairs, tłum. Jolanta Dobrowolska, wyd. Dwukropek 2018.
Wiek: 9+

Na początku lat dwutysięcznych, gdy na półkach księgarskich straszyły kiczowate, nie zawsze mądre, i najczęściej niedbale wydane anglosaskie tytuły, seria o Tygrysku i Misiu Janoscha – niemieckiego autora urodzonego na Górnym Śląsku – była docenianym wyjątkiem.
Rozmawialiśmy o niej i polecaliśmy ją sobie wzajemnie na gazetowym forum „Książki Dziecięce i Młodzieżowe” (które nadal działa!). Część „Ach, jak cudowna jest Panama” znalazła się wśród 50 tytułów zaliczonych do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. O tym projekcie, zrealizowanym w 2003 roku, dużo się wówczas mówiło. Jego pomysłodawcą była Polska Izba Książki. Połowę tytułów wyłonili pisarze, krytycy, tłumacze i wydawcy, drugą część wybrali uczestnicy plebiscytu zorganizowanego na łamach "Gazety Wyborczej”.
Książki Janoscha są ponadczasowe i mimo że świat nieustannie się zmienia, dzieci zawsze będą rozumieć ich uniwersalne przesłanie. Cieszy więc fakt, że Znak wznawia dla kolejnych roczników czytelników flagową historyjkę Janoscha, tę od której zaczęło się całe jego pisanie – mądrą opowieść o przyjaźni, marzeniach, pragnieniu zmian i przygód i doceniania tego, co się ma.

Janosch, Ach, jak cudowna jest Panama!, tłum. Emilia Bielicka, wyd. Znak 2018.
Wiek: 5+

Komiks „MARZI” ukaże się 1 sierpnia, powinnam więc zasadniczo włączyć go do zestawienia w przyszłym miesiącu, ale tak się ucieszyłam z wydania, że piszę o tym już teraz. To kolejne wznowienie o którym wspominam, ale ta publikacja od dawna była trudno dostępna, pewnie więc wielu zainteresowanym nie udało się z nią zapoznać, mimo szczerych chęci.
Komiks ze scenariuszem Marzeny Sowy i rysunkami Sylvaina Savoia opowiada o życiu w PRL lat 80. Widzianym oczami kilkuletniej dziewczynki. Kolejki w sklepach, zakupy na kartki, zabawy na trzepaku i czołgi na ulicach… O początkach MARZI tak mówi Sylvain Savoia: „Pomysł Marzi zrodził się w mojej głowie w 2003 roku przed świętami. Marzena opowiadała mi wtedy, że na kilka dni przed świętami Polacy kupują żywe karpie. Trzymają je w wannie aż do chwili, w której postanowią je zabić. Wizja wszystkich tych mieszkań i łazienek z wannami, w których pływają karpie, spędzając w nich swe ostatnie chwile, sprawiła, że zapragnąłem to narysować”.
Album powstał z myślą o czytelnikach mieszkających na zachód od Polski, nieznających realiów PRL. Dzisiaj, przy okazji drugiego wydania (w większym formacie, z dodatkowymi, niepublikowanymi dotąd materiałami) staje się on świetną okazją do opowiedzenia o PRL-u naszym dzieciom, dla których tamten świat jest teraz równie egzotyczny i nierealny jak niegdyś dla mieszkańców Zachodu.

MARZI. Dzieci i ryby głosu nie mają, tom 1, scenariusz: Marzena Sowa, rysunki: Sylvain Savoia, tłum. Marzena Sowa, wyd. Egmont 2018.
Wiek: 9+

Gdy przeczytałam, na jaki pomysł wpadła autorka tej książki, pragnąc pokazać ją światu, nie mogłam się nie uśmiechnąć. Listy! Wyobraźcie sobie tylko – co tydzień otrzymujecie list od autora, a w nim kolejny rozdział jego opowieści. Jako dziecko byłabym w książkowym niebie, gdyby mnie coś takiego spotkało.
Iwona Wilmowska zakończyła swój projekt ponad rok temu, po wysłaniu 442 listów do 48 dzieci. A w tym miesiącu owa książka, zatytułowana „Kandela, Czarny Lew i planeta Kumpligświst” ukazała się drukiem. Tytułowa Kandela spotyka w lesie lwa, który nie tylko mówi ludzkim głosem, lecz także zna jej imię. Wkrótce okaże się, że przed dziewczynką stoi zadanie: musi uratować fantastyczną krainę przed  nieznośnym królem.
Baśniowa opowieść o dziecku, które nie chce dorosnąć sięga po klasyczne motywy literatury dziecięcej. A tekst zilustrowała w jesiennych, klimatycznych barwach Kasia Nowowiejska.

Iwona Wilmowska, Kandela, Czarny Lew i planeta Kumpligświst, il. Kasia Nowowiejska, wyd. Skrzat 2018.
Wiek: 6+2 komentarze:

 1. Kandela zapowiada się pięknie! Temat listów ulubiony!
  Pozdrawiam
  M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, też mnie to bardzo ujęło. Lubię odkrywać książki, które są po prostu opowieściami i uczą także poprzez opowieść, bez tak modnej teraz oprawy non-fiction.

   Usuń