wtorek, 6 września 2016

O.G.R.Ó.D.

Ogrodową ścieżką


Oto książka, która towarzyszyła nam przez całe lato. Kupiłam ją na targach w Warszawie, i od tamtych majowych dni  O.G.R.Ó.D. wędrował w moim domu z rąk do rąk. Trochę czasu spędził w pokoju córki, poleżał na stosiku książkowym u syna, mieszkał na mojej nocnej szafce i u męża na biurku. Każdy w tej książce znalazł swój wymarzony mniej lub bardziej zielony zakątek.O.G.R.Ó.D., czyli Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze, ukazał się w cyklu S.E.R.I.A., którego pierwszym pamiętnym tytułem był słynny D.O.M.E.K., wydany w 2008 roku. Książka wzbudziła wówczas spore emocje swoją tematyką, nowatorską koncepcją, pomysłowością realizacji. To, co mogło się wydawać hermetyczną opowieścią dla pewnej określonej grupy (czytującej pasjami książki o budownictwie mieszkaniowym i rozwiązaniach architektonicznych), okazało się zręcznie napisanym, zabawnym i bardzo interesującym przeglądem współczesnych projektów z całego świata, czasem mocno frapujących. Pozycja znalazła czytelników wśród kilkulatków, młodzieży i dorosłych, i tak też dzieje się z każdym kolejnym tomem serii. O.G.R.Ó.D. nie jest tu wyjątkiem.Pierwsze strony książki poświęcono słowom wyjaśnienia, czym właściwie jest ogród, jakie pełni funkcje, jakie może przybierać formy. Cenna, szczególnie dla młodego czytelnika, jest informacja o tym, kto ogrody projektuje, tworzy i jaką powinien mieć wiedzę, by móc się tym zajmować. Praca architekta krajobrazu, który musi „mieć głowę pełną pomysłów, a do tego jeszcze potrafić rysować, żeby móc przenieść wymyśloną koncepcję ogrodu na papier lub do komputera” mocno zainteresowała moją córkę :)


Na dwóch mapach: „Ogrody na świecie” i „Ogrody w Europie” zaznaczono 42 przedstawione w książce ogrody, co pozwala uzmysłowić sobie ich usytuowanie w obszarze poszczególnych kontynentów i krajów. A potem czas wyruszyć zieloną trasą i odkrywać, jakież to niesamowite ogrodowe twory powstały na danym terenie!


Znajdziemy tu miejsca mniej i bardziej znane, zadziwiające swoim rozmachem, a także zupełnie kameralne. Miejsca z minionych epok oraz całkiem współczesne.  Od legendarnych Wiszących Ogrodów  Babilonu, przez pełen przepychu Wersal, po niewielki ogród w butelce założony przez pewnego Anglika.


Niektóre z ogrodów pełnią inne jeszcze funkcje niż tylko zapewnienie miejsca do odpoczynku. Przykładowo park Sherbourne Common w Toronto ma za zadanie oczyszczać wodę deszczową, Crown Sky Garden zapewnia kontakt z przyrodą małym pacjentom szpitala dziecięcego w Chicago, suchy ogród japoński, w zasadzie pozbawiony roślinności, jest z kolei miejscem do medytowania.


Duże wrażenie robi pomysłowe przekształcenie w ogrody i parki istniejącej acz niewykorzystywanej już infrastruktury miasta, takiej jak stary wiadukt kolejowy, który w Nowym Jorku został przekształcony w wyjątkowy park, ciągnący się przez ponad 2 kilometry 9 metrów nad ziemią. Miałam okazję spacerować po High Line i było to wspaniałe doświadczenie wędrówki wśród polnych kwiatów i traw porastających tory w pozornie nieuporządkowanych roślinnych kompozycjach. A wszystko to wśród tętniących codziennym życiem kamienic, biurowców i przejeżdżających pod wiaduktem samochodów.


O.G.R.Ó.D.  to nie tylko rzetelne informacje i zaskakujące ciekawostki, to także zaproszenie do działań własnych (stworzenia ogrodu w słoiku lub własnych latających roślin) i zabawy (w chowanego, w znajdowanie różnic, wędrówka po labiryncie). Całość, zarówno pod względem treści, jak i grafiki, jest niezwykle przejrzysta , przystępna w odbiorze, i tak pomyślana, by  głęboko zainteresować zarówno pięciolatka, jak i dorosłego.


O.G.R.Ó.D. Olśniewające Grządki i Rabatki Ówczesne i Dzisiejsze, Ewa Kołaczyńska, il. Adam Wójcicki, wyd. Dwie Siostry 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz