sobota, 10 września 2016

Lekcja designu - fotorelacja z wystawy

„Lekcja designu” to wystawa w kieleckim Institute of Design, zainspirowana realizowanym tu od 2014 roku warsztatowym programem dla dzieci o takim właśnie tytule. Przybliża on najmłodszym świat designu - przekazuje wiedzę o projektowaniu, pokazuje to, co kreują inni i zachęca do własnych twórczych prób. Na wystawie zaprezentowano nietuzinkowe prace polskich projektantów stworzone z myślą o dzieciach. 


Zu ogląda "Co słychać?" Anny Czerwińskiej-Rydel, Moniki Hanulak i Małgorzaty Gurowskiej, wyd. Wytwórnia

Zgromadzono wyjątkowe książki, ręcznie wykonane zabawki, przyjazne środowisku meble do pokoju dziecięcego, oryginalne tekstylia – ekspozycję podzielono na cztery działy: Czytelnię, Plac zabaw, Pokój dziecka i Młodą modę.


Wystawie towarzyszy wydany w formie książki katalog.


Mnie oczywiście najbardziej interesował pierwszy dział, w którym swoje książki udostępniło sześciu rodzimych wydawców: Dwie Siostry, Czerwony Konik, Hokus-Pokus, Muchomor, Wytwórnia i Ładne Halo. Bardzo różne to pozycje: są wśród nich kartonówki, picturebooki, albumy, książki encyklopedyczne i zeszyty aktywizujące, dla młodszych i starszych czytelników. Są nowości książkowe i tytuły wydane kilka lat temu. Niektóre, takie jak „Mapy” Mizielińskich czy „Pierwsze urodziny prosiaczka” Aleksandry Woldańskiej-Płocińskiej są znane szerszemu gronu odbiorców, inne, jak np. starsze publikacje wydawnictw Hokus-Pokus czy Muchomor, znają tylko niektórzy, także dlatego, że ciężko je dziś spotkać w księgarniach czy empikach.

W czytelni.

Wystawa jest zatem okazją, by kielczanie (i nie tylko oni) niemający niestety do dyspozycji księgarń zaopatrzonych w książki niszowe mogli swobodnie poznać i przejrzeć książki, których w inny sposób być może w ogóle by nie odkryli. W Czytelni rozstawiono pufy, na których można siedzieć ile dusza zapragnie i czytać sobie i dziecku. Większość zabawek-esponatów również udostępniono najmłodszym do swobodnej zabawy."Lekcję designu" można oglądać do 18 listopada w Galerii Głównej Institute of Design Kielce od wtorku do niedzieli, w godzinach 10.00 – 18.00. Kuratorkami wystawy są Joanna Kurkiewicz i Aleksandra Banaś. 


Ringo: ludzie, zwierzęta, papierowe miasto
Echa leśne: zwierzęta polskich lasów
Pani Jurek: obrus, a w środku domek do zabawy pod stołem
Dwie Siostry/Pan tu nie stał: bluza z ilustracją Mirosława Pokory do książki "Odwiedziła mnie żyrafa"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz