niedziela, 17 lipca 2016

Subiektywny przegląd książkowych nowości /lipiec 2016/

Co miesiąc zaprezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.Szwecja nie jest szczególnie popularnym celem naszych wakacyjnych podróży, ale nawet jeśli nie przewidujemy w najbliższym czasie wizyty u sąsiadów przez morze, warto rozważyć podróż książkową. Na przykład do Sztokholmu! 

Okazję ku temu stwarza wimmelbuch autorstwa Judith Drews. Duża (25,5 x 33 cm) kartonowa książka zaprasza do obejrzenia różnych  dzielnic Sztokholmu, muzeów i słynnych turystycznych atrakcji. Na 14 stronach znajdziemy całe mnóstwo szczegółów do wypatrywania i śledzenia: ludzi, zwierzęta, budynki i zdarzenia. Ulicami Sztokholmu wędruje 70 postaci, a każda z nich niesie ze sobą jakąś historię.

Sztokholm – znam to miasto, Judith Drews, wyd. Zakamarki, lipiec 2016.  Wiek 3+
„Nie każdy dziadek ma działkę” – pisze w swojej autorskiej książce Katarzyna Bogucka, i zaraz dodaje, że mimo to nie wszystko stracone, bo przecież kwiaty, zioła, niektóre owoce i warzywa można uprawiać na tarasie, balkonie, a nawet parapecie. 

Książka jest opowieścią o rodzinie i wspólnym spędzaniu czasu na działce, gdzie każdy, nawet największy leń, włącza się do sadzenia, plewienia, podlewania, zbierania. 

Z działki pogaduszki i żarty przenoszą się do kuchni, gdzie trwa wekowanie, kiszenie, mrożenie, suszenie, czyli robienie rodzinnych zapasów na „zimowy, smętny czas”. Temu poświęcona jest druga cześć książki – zasadom przetwarzania działkowych zbiorów, poradom kulinarnym, przepisom. A wszystko zilustrowane charakterystyczną dla autorki wyrazistą kreską retro.

Działka dziadka działkowicza, Katarzyna Bogucka, wyd. Widonokrąg, lipiec 2016
Wiek: 4+


Tej książki wypatrywałam z niecierpliwością. Warto było czekać! To ujmująca, mądra, żartobliwa (choć z dramatyczną nutką) opowieść o rodzinie szopów praczy. 

Ponieważ wiecznie zapracowani rodzice nie mają czasu bawić się z dziećmi, szopięta nudzą się niemożebnie i z nudów szukają byle okazji do coraz to nowych figli i psot. Nie wiedzą, że są uważnie obserwowane przez mieszkającą w pobliżu lisicę, która ma wobec nich chytry (przynajmniej w swoim wyobrażeniu) plan.

Mistrzyni patchworkowych ilustracji, Ewa Kozyra-Pawlak, którą uwielbiamy m.in. za „Liczypieski” czy „Ja, Bobik”, ponownie zachwyca wyczarowaną przez siebie materiałową krainą.

Szopięta, Ewa Kozyra-Pawlak, wyd. NaszaKsięgarnia, lipiec 2016  Wiek: 0–6


Matka piętnastoletniej Pearl umiera przy porodzie swego drugiego dziecka. Dziewczyna obwinia za tę śmierć maleńką Rose – nowo narodzoną siostrę. Nie może na nią patrzeć, nie umie jej wybaczyć, nazywa ją szczurem. Nienawidzi jej. 

Na nastolatkę spada gwałtownie wielkie poczucie osamotnienia, nikt nie jest w stanie przebić się przez mur, który sama zaczyna wokół siebie budować – ani ojczym, ani kochająca babcia, ani przyjaciele. Pearl zaczyna opuszczać szkołę, sięga po alkohol. Ale może mama, choć fizycznie jej nie ma, w jakiś sposób wciąż jest? I nadal ma wiele do powiedzenia swojej zagubionej córce?

Poruszająca powieść dla młodzieży, dotykająca wielu ważnych kwestii – żałoby po stracie ukochanej osoby, wyobcowania, skomplikowanych rodzinnych relacji, uczenia się troski o drugiego człowieka i żmudnego budowania dorosłego „ja”.

Rok szczura, Clare Furniss, wyd. Dwie Siostry, lipiec 2016   Wiek 14+


Mam słabość do stylu vintage, zwłaszcza w ilustracjach. To trochę jak podróż w czasie. Zasiadasz z książką w ręce, pochylasz się nad ryciną, uważnie studiujesz ptasi szkielet, przyglądasz się każdej kosteczce, i oto niepostrzeżenie znalazłeś się w XIX-wiecznej pracowni przyrodniczej… 

Warto zabrać dziecko w taką podróż! W książce znajdziemy 21 dziewiętnastowiecznych tablic przyrodniczych słynnej francuskiej firmy Deyrolle. Poświęcone różnorodnej tematyce (ptaki, owady, zwierzęta domowe, rośliny, drzewa, produkty spożywcze), dostarczają zarówno wiedzy, jak i rozrywki.  Znane i cenione na całym świecie, mimo upływu lat, niezmiennie fascynują.


Ćwiczenia z przyrody. Deyrolle 1, Anne-Flore Durand, wyd. Wytwórnia, lipiec 2016
Wiek: b/o
2 komentarze:

  1. To znaczy, że wszystko przed Wami :) Niedługo pokażę tu z detalami trzy książki z powyższego zestawu, więc może podpatrzycie bliżej i coś dla siebie wybierzecie.

    OdpowiedzUsuń