wtorek, 22 marca 2016

Dobranoc, książeczko


Książki na dobranoc cieszą się popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Tym pierwszym pomagają się przygotować na przyjście snu, tym drugim dają szansę na skuteczne wyciszenie i ukołysanie dziecka. 


Ja mam na takie „usypiankowe” pozycje osobną półeczkę w pokoju syna.
Ostatnio pojawiła się na niej książeczka „Zaśnij ze mną” autorstwa francuskiego duetu Ramadier&Bourgeau.  Jest to rzecz o tyle nietypowa, że interaktywna – formuła książki sprawia, że dziecko bardzo aktywnie uczestniczy w rytuale kładzenia się spać. Otrzymuje bowiem ważne zadanie do wykonania: ułożenie do snu samej… książki.Tak. Z okładki leciutko uśmiecha się książkowa buźka. Jest już nieco senna i zmęczona, a zadaniem dziecka jest przeprowadzenie jej przez cały rytuał przygotowań do snu. Jak wiadomo, przed snem myjemy zęby, robimy siusiu, słuchamy bajek, okrywamy się kołderką itp. Dziecko przywołuje wszystkie te czynności, i raz jeszcze, odgrywając rolę opiekuna, wprowadza się w senny nastrój.
Kartonowa książeczka ma wygodny format (165x216), zaokrąglone rogi i przyjemną dla oka, minimalistyczną tonację kolorystyczną, nastawioną na unikanie silnych bodźców. Jest więc głównie błękit, biel, brudny róż i czarne, czerwone i fioletowe akcenty. Strony nieparzyste zawierają króciutki tekst, parzyste zaś to po prostu twarz książki, na której pojawia się coraz to inna mimika.Nie jestem wielką zwolenniczką eksperymentowania, jeśli chodzi o książki-usypianki. Według mnie w tym przypadku najbardziej sprawdza się klasyka, melodyjne, rymowane utwory o monotonnym sennym rytmie z powtarzającymi się sekwencjami słów tematycznie nawiązującymi do usypiania. Czasem jednak warto sięgnąć po coś innego, oryginalnego, dodać jakiś powiew świeżości i ta interaktywna książeczka świetnie się do tego nadaje. Tym bardziej, że oferuje coś więcej niż pomoc w zasypianiu – buduje w dziecku ciepłe emocje i pełne troskliwości nastawienie do książek oraz przywiązanie do nich. A tego przecenić nie sposób.


Cédric Romadier, Vincent Bourgeau (il.), Zaśnij ze mną, wyd. Babaryba 2016.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz