poniedziałek, 4 września 2023

Mała Tarmosia i jej przygody

 

Bardzo polubiliśmy Tarmosię, gdy pierwszy raz przeczytaliśmy o jej przygodach w wydanej w 2021 roku książce „Tarmosia” (recenzja tutaj). Teraz Tomasz Samojlik wraca do postaci sympatycznej borsuczki w serii książeczek dla młodszych dzieci – „Mała Tarmosia”.


Tarmosia też jest w nich młodsza, na świat nie przyszedł jeszcze jej brat, a ona sama spędza dni na zabawie. Z książeczki zatytułowanej „Czym borsuki się bawią?” dowiadujemy się, że szyszka może być wspaniałą piłką: „[Tarmosia] zaczęła demonstrować wszystkie zabawy  szyszką, jakie wymyśliła: kręciła nią, turlała, siłowała się z nią i koziołkowała w trawie, podrzucała i próbowała łapać, a wreszcie mocno przytuliła”. I chociaż mama, tata i dziadek uważają, że poważne borsuki nie mają czasu na takie zabawy, gdy tylko Tarmosia układa się do snu, sami zaczynają borsucze harce. Dziecięcy odbiorcy także są do nich zachęcani – na końcu książki znajdziemy stronę „Ćwicz z nami, borsukami!”, a tam zestaw ćwiczeń z szyszką, którą oczywiście może zastąpić każda piłeczka.


W opowiadaniu „Co w norze piszczy?” dzieci razem z Tarmosią próbują odkryć, co jest źródłem dziwnych, niepokojących dźwięków w norze. Borsuczka nie może spać! Początkowo sądzi, że to chrapie dziadek Skjoldurem, który przejadł się malinami, wkrótce jednak odgłosy przechodzą w wyraźne zawodzenie, przywodzące na myśl… ducha! Tarmosia musi zebrać się na odwagę i sprawdzić źródło tych dźwięków. A na koniec zaprasza dzieci na gimnastykę języka.


W niewielkich książeczkach wartka akcja przeplata się z ciekawymi opisami zwyczajów zwierząt i ich codziennego życia. A wszystko to odmalowane zdolną ręką Ani Grzyb – jej ilustracje nie są tu tylko dodatkiem, lecz integralną częścią każdej książeczki i razem z tekstem tworzą borsuczą opowieść.

 


Tomasz Samojlik, Ania Grzyb, seria Mała Tarmosia: Czy borsuki się bawią?; Co w norze piszczy?, wyd. Agora dla dzieci, Warszawa 2023.
Wiek: 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz