środa, 3 maja 2023

Książki na majówkę

 

„Jagna i biały wilk” Ewy Nowak oraz „Boim oswaja lęk” Katarzyny Pruszkowskiej-Sokalli to książki skierowane do czytelników i czytelniczek z pierwszych klas podstawówki. Sprawdzą się zarówno w samodzielnej lekturze, jak i czytane przez dorosłego.Łączy je wakacyjność, wszędobylskie lato, otaczająca bohaterów przyroda, ale także poważny temat. Obie powieści – jedna pośrednio, druga bardziej wprost – traktują o dziecięcym lęku. W pierwszym przypadku jego podłożem jest doświadczenie niedawnej adopcji i przystosowywanie się bohatera do życia w nowej rodzinie. W drugim – świeżo przeżywana żałoba po śmierci ukochanego dziadka.


Uwagę przykuwa wielość wątków pobocznych – szczególnie w książce Ewy Nowak. Zazdrość, poczucie zagrożenia swojej pozycji, brak akceptacji dla Innego, dziecięce okrucieństwo, ale i bezrefleksyjny sadyzm pozbawionych empatii dorosłych – mocny, nieco dyskusyjny, a dla wrażliwych czytelników być może wstrząsający wątek z ukochaną świnką (nie)przerobioną na kiełbaskę (!). Świat przedstawiony w „Jagnie i białym wilku” jest wyrazisty, opisany wprost, momentami brutalny. Przyciągają liczne ciekawostki przyrodnicze i obszerne fragmenty interesująco opisujące życie zwierząt.


„Boim oswaja lęk” ma bardziej bajkowy charakter, jest też napisany delikatniejszym, bardziej dziecinnym językiem. W rzeczywistość siedmioletniej bohaterki wkrada się świat fantastyczny w osobie tytułowego skrzata Boima. Jego niecodzienna moc wyczuwania lęku u innych oraz fakt, że sam też boryka się z nieustannym poczuciem lęku, pozwalają Halszce wyjść poza własną stratę i dostrzec życie toczące się wokół. Dziewczynka zaczyna rozumieć swoje emocje i wypływające z nich reakcje i powoli otwiera się na członków swojej rodziny oraz na zachodzące w jej życiu zmiany (przeprowadzka, nowi znajomi, pójście do pierwszej klasy).


Obu książkom towarzyszą ilustracje utrzymane w podobnym, realistycznym stylu – w „Boimie” utrzymane w delikatniejszej, pastelowej tonacji kredki, mniej wyraziste, obłe, grzeczne, w „Jagnie…” – nasycone kolorem, bardziej kanciaste, dynamiczne.


Podobało mi się – w obu tytułach – jak przedstawiony został świat dziecka, do którego dorosły nie ma dostępu. Dziecięca percepcja, przetwarzanie informacji, rówieśnicze interakcje tworzą osobną codzienność młodej osoby, której jako rodzice i opiekunowie czasem w ogóle nie dostrzegamy. Jak dramatyczne mogą być tego konsekwencje, widzimy zwłaszcza w powieści Ewy Nowak.  

Katarzyna Pruszkowska-Sokalla, „Boim oswaja lęk”, il. Iwona Klimaszewska, wyd. Zielona Sowa, Warszawa 2023.
Wiek: 6+
Ewa Nowak, „Jagna i biały wilk”, il. Agnieszka Bocheńska-Niemiec, wyd. To tamto, Warszawa 2023
Wiek: 9+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz