środa, 16 sierpnia 2017

Subiektywny przegląd książkowych nowości /sierpień 2017/

Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.
Co to znaczy „wiercić dziurę w brzuchu”, „mieć końskie zdrowie” albo „niebo w gębie”? – pytają często dzieci, mocno zadziwione dosłownym przekazem zasłyszanych sformułowań. Tłumaczymy więc, że „tak się mówi”. Każdy z nas ma zresztą swoje ulubione frazeologizmy, które z lubością stosuje. Ja na przykład często mówię: „Na dwoje babka wróżyła” (co jakoś oddaje moje podejście do rzeczywistości).  Elżbieta Karpowicz i Diana Karpowicz też mają takie swoje ulubione wyrażenia. I postanowiły zebrać je w książce! Na wspólny projekt mamy (autorki) i córki (ilustratorki) składa się 28 subiektywnie wybranych, ale powszechnie stosowanych związków frazeologicznych, które zostają objaśnione dziecku wierszem i obrazem na dziewięciu rozkładówkach. Zabawne, lekkie, nowoczesne ilustracje Diany Karpowicz pozwalają dziecku lepiej zrozumieć i zapamiętać poszczególne zwroty.

Elżbieta Karpowicz, Diana Karpowicz, Gruba ryba cienko śpiewa, wyd. Zuzu Toys, sierpień 2017.
Wiek: 5+


Zaczyna się kolejny dzień i Mały Miś wysuwa nosek spod kołderki. Misiamama odsłania zasłony i słońce wpada do pokoju niedźwiadka. Misiatata próbuje łaskotkami wywabić synka z łóżka. Zaraz pochłonie go zabawa, padną ciekawskie pytania, pojawią się nowe wspaniałe odkrycia dokonane wspólnie z przyjaciółmi: Kurą, Kaczką i Kotem. Pierwszy tomik opowieści o Małym Misiu, który pokochali Amerykanie (pierwsza książka ukazała się w USA w latach 50.) właśnie trafia do polskich domów w tłumaczeniu Wojciecha Manna.
Miś, znany dotychczas głównie jako postać z wieczorynki (animowany serial zrealizowany na podstawie książek nadawany był w TVP i na kanale MiniMini) ma teraz szansę objawić się dzieciom w swym pierwotnym wcieleniu – w niepowtarzalnych ilustracjach stworzonych przez Maurice’a Sendaka. Proste, bliskie codzienności kilkulatków historyjki z życia ciekawskiego, trochę psotnego niedźwiadka pełne są ciepłego humoru i pozytywnych emocji.

Else Holmelund Minarik, Mały Miś, il. Maurice Sendak, tłum. Wojciech Mann, wyd. Wydawnictwo Literackie, sierpień 2017.
Wiek: 3–7

Według niedawnych badań NASK polskie nastolatki spędzają w internecie średnio 6 godzin dziennie. Nie opuszczają sieci nawet wtedy, gdy siedzą ze znajomymi w kawiarni albo w domu któregoś z kolegów. Pozostają w niej, jadąc ze szkoły i szczotkując zęby w łazience. Główny nurt życia przeniósł się do internetu, na portale społecznościowe, gdzie rozgrywają się najważniejsze zdarzenia i gdzie młodzi przeglądają się w opiniach innych, budując własną tożsamość.
Siedemnastoletnia Natasha Zelenka jest taką właśnie przedstawicielką młodego pokolenia, błyskotliwą i mającą ciekawe zainteresowania, zaangażowaną w niebanalny internetowy projekt – wspólnie ze znajomymi kręcą w sieci serial oparty na „Annie Kareninie” Tołstoja. Kiedy Tash niespodziewanie zdobywa wielką popularność i nawet youtuber-celebryta dobija się do niej z prośbą o numer telefonu, do dziewczyny dociera, że oto jej życie zaczyna się zmieniać. To, jak teraz rozegra karty i czy  mądrze wykorzysta swoje internetowe pięć minut będzie miało wpływ na przyszłość Tash, jej relacje z innymi ludźmi i postrzeganie własnej osoby.
Drodzy rodzice, czytajmy takie książki, aby lepiej poznać rzeczywistość, w której funkcjonują nasze dzieci. I żeby mieć o czym z nimi rozmawiać.

Kathryn Ormsbee, Milion odsłon Tash, tłum. Zuzanna Byczek, wyd. Moondrive (SIW Znak), sierpień 2017.
Wiek: 15+

Z pewnością znacie wyjątkowe, inspirowane polskim folklorem książki Marianny Oklejak „Cuda wianki” i „Cuda niewidy” – nasz zachwyt nad nimi nie słabnie! Bardzo cieszy więc fakt, że do sprzedaży trafia teraz seria „ludowych” książeczek przeznaczonych dla najmłodszych czytelników. „Kolory”, „Liczby” i „Przeciwieństwa” to trzy kartonowe książeczki, których celem jest towarzyszenie dziecku w rozwoju, wspieranie go w nabywaniu pierwszych kompetencji oraz rozbudzanie w nim wrażliwości estetycznej. Nasycone barwy i wyraziste wzory, wygodny format, solidne strony, zaokrąglone rogi – oto seria stworzona dla ciekawych świata małych badaczy do wielokrotnego oglądania, czytania, zabawy. A dla starszych czytelników gratka – słowa użyte w książeczkach zapisane są w pięciu wersjach  językowych (angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim)!

Marianna Oklejak, Kolory; Liczby; Przeciwieństwa, wyd. ART EGMONT, sierpień 2017.
Wiek: 0–3

Książek-wyszukiwanek nigdy dość, zwłaszcza w wakacje – to w końcu sprawdzone „odnudzacze” długich podróży i nietrafionych pogodowo dni.
Czerwony Smok wyrusza w świat w poszukiwaniu miłości. Przed nim długa, inspirująca wędrówka – dzikie krainy, nieznane zwierzęta, nowe znajomości… Dziecko towarzyszy mu w tej przygodzie, przeszukując malownicze krajobrazy lądów, mórz i przestworzy w poszukiwaniu wytęsknionej smoczycy. Pełen humoru tekst, obfitujący w odniesienia historyczne i literackie jest rozrywką dla dorosłego, czytającego książkę. Nasycone, wibrujące kolorem, pełne szczegółów ilustracje Maud Lienard w dużym formacie (272 x 370 mm) wciągają zarówno małych, jak i dużych czytelników w wir przygód i odkryć.

Frédéric Bagères, W poszukiwaniu Czerwonego Smoka, il. Maud Lienard, wyd. Nasza Księgarnia, sierpień 2017.
Wiek: 3+


2 komentarze:

  1. Zapisuję "Milion odsłon Tash". Dzięki.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama jestem bardzo ciekawa tej książki, tego, co oferuje, z jakimi wnioskami zostawia czytelnika. No, zobaczymy.

      Usuń