piątek, 16 grudnia 2016

Subiektywny przegląd książkowych nowości /grudzień 2016/

Co miesiąc prezentuję Wam pięć wydawniczych nowości, które postanowiłam „dodać do ulubionych”, czyli książki, które mnie szczególnie zaciekawiły, zachwyciły i którym warto będzie przyjrzeć się bliżej.


Chyba już kiedyś wspominałam, że uwielbiam książki o czasie. O jego upływie, o chwili, którą próbujemy zatrzymać, o próbach kierowania czasem – tych fantastycznych, baśniowych i tych zupełnie realnych. „Mój dziadek” jest opowieścią o relacji i budowaniu bliskości między dziadkiem a wnuczkiem, ale bohaterem tej książki jest także czas. Dziadek ma go pod dostatkiem – celebruje chwile spędzane z wnuczkiem, delektuje się drobnymi przyjemnościami, oddaje sztuce pisania listów… Nie można tego powiedzieć o jego sąsiedzie, który ledwie ma czas, by rzucić pospieszne „dzień dobry”.  Zestawienie tych dwóch postaci bawi, ale i frapuje. Jak to z tym czasem jest, że dwadzieścia cztery godziny podarowane nam każdej doby tak różnie gospodarujemy? Przepiękny picturebook do oglądania, czytania i do refleksji.
Mój dziadek, Catarina Sobral, wyd. Kocur Bury 2016
Wiek: 4+


Tytułowego prosiaczka pewnie już znacie. Świętowaliśmy w innych książkach jego pierwsze, drugie i trzecie urodziny. Teraz nadszedł czas na wyprawę. W bardzo miłe zresztą miejsce, bo do sklepu z zabawkami. Prosiaczek wybiera się tam z wujkiem Leonem – jadą wspaniałym zabytkowym kabrioletem. A na miejscu może sobie wybrać  prezent! Jak tu jednak dokonać wyboru, kiedy na sklepowych półkach tyle jest fantastycznych pojazdów: ciężarówy, kopary, radiowozy? Oczywiście najlepiej sprawdzić zabawkę w działaniu. I tak zaczyna się wielkie testowanie pojazdów, z którego wielką frajdę ma bynajmniej nie tylko Prosiaczek!
Sympatyczne postaci świnek, zabawne ilustracje w nasyconych kolorach oraz solidne kartonowe kartki ucieszą malucha, starszaka przyciągną betoniarki, kabriolety i pick-upy.
Prosiaczek i pojazdy, Ola Woldańska-Płocińska, wyd. Czerwony Konik 2016.
Wiek: 0+

Milena z oczami jak dwa czarne słońca… Milena z oczami jak lśniące wodospady… to obiekt marzeń Dawida. Zrobiłby wszystko, by ją uszczęśliwić. Chodzą do tej samej klasy, ale cóż z tego, skoro ona go nie zauważa. Co może zrobić chłopak, by dziewczyna, w której się kocha spojrzała na niego przychylnym okiem? Rozśmieszyć  ją zabawną historyjką? Zaimponować  wiedzą i umiejętnościami? A może grać maczo? Dawid postanawia próbować do skutku, przez cały tydzień każdego dnia wdrażając w życiu nowy pomysł.
Poetycka, pełna ciepłego humoru opowieść o pierwszym zakochaniu i początkach relacji uczuciowych między chłopcami i dziewczynami. Dla czytelników z młodszych klas podstawówki. Pierwsza część trzytomowego cyklu zilustrowanego czarno-białymi rysunkami Piji Lindenbaum.
Zakochałem się w Milenie, Per Nilsson, il. Pija Lindenbaum, wyd. Zakamarki 2016
Wiek: 6+

Bardzo lubię ilustracje Marianne Dubuc i cieszy mnie, że w tym roku pojawiło się tyle polskich wydań książek, w których możemy je oglądać: „Lew i Ptak”, „Dzień dobry. Poczta!”, i teraz „Lusia i przyjaciele”. „Podwieczorek” to pierwsza z serii książeczka o Lusi, w której poznajemy ją i jej troje przyjaciół: królika, żółwia i myszkę. To wesołe towarzystwo wyrusza na piknik i urządza go sobie na gałęzi drzewa. I gdy tak sobie siedzą przyjemnie, zajadając orzechy i ciasteczka, nagle jeden orzeszek zaczyna krzyczeć: „Nie zjadajcie mnie!”. Okazuje się, że to nie orzech, tylko ślimak, który dołączy do grona przyjaciół Lusi.  Pogodne, akwarelowe ilustracje kanadyjskiej autorki nadają książce sielski, nieco oldskulowy klimat dzieciństwa – takiego, jakie chcielibyśmy pielęgnować w pamięci i na myśl o którym się uśmiechamy.
Lusia i przyjaciele. Podwieczorek, Marianne Dubuc, wyd. Łajka 2016.
Wiek: 3–6

Calpurnia Virginia Tate ma 11 lat i marzy o tym, by w przyszłości zostać weterynarzem. Kłopot w tym, że czasy i miejsce, w których dorasta nie sprzyjają jej naukowym zainteresowaniom. U schyłku XIX wieku w Teksasie dziewczęta zachęcane są raczej do gotowania i szydełkowania . Calpuria źle się jednak czuje w ciasnej kuchni, gdzie matka uporczywie udziela jej lekcji prowadzenia domu, próbując przygotować jedyną córkę na społeczną inicjację. Dziewczynka woli przebywać blisko natury, wędrować razem z dziadkiem po łąkach, obserwując rośliny i zwierzęta, dzierżąc pod pachą notatnik i dzieło „O powstawaniu gatunków” Darwina.  Kiedy odkrywa nieopisaną dotychczas roślinę, jest pewna, że znalazła też swoje powołanie, rodzina ma jednak odmienne zdanie na ten temat i oczekuje podporządkowania się obowiązującym normom. Refleksyjna opowieść o szukaniu własnej tożsamości i odwadze mówienia własnym głosem. Książka zdobyła wiele nagród, w tym Newbery Honor Book. W 2015 roku ukazała się w USA jej druga część.
Ewolucja według Calpurnii Tate, Jacqueline Kelly, wyd. Dwie Siostry 2016
Wiek: 9+
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz