czwartek, 23 czerwca 2016

Tatowie i dzieci

Z okazji Dnia Ojca sięgnęłam po dwie bardzo lubiane przez nas kartonówki, które choć nie są bezpośrednio poświęcone postaci taty, to jednak wspaniale ją ukazują, akcentując emocjonalny, społeczny i psychologiczny kontekst ważnej ojcowskiej roli.
W „Aucie” Jana Bajtlika dziecko opowiada o swoich wyprawach z ojcem – autem „czerwonym jak truskawka”. Ileż entuzjazmu w tych wyprawach, ile przeżyć!  Wiatr zrywa czapki z głów, znienacka atakuje deszcz, czasem silnik się buntuje i zmienia w dzikiego zwierza, czasem trzeba się przesiąść na autobus, bo zabrakło benzyny.
Wspólne z tatą dbanie o auto, pucowanie go na myjni, zmiana opon, oddawanie na przegląd do mechanika – wszystkie te czynności zacieśniają więzi, budują porozumienie, są wyrazem wielkiej bliskości między dzieckiem i jego ojcem. 

A najpiękniej wielki dziecięcy podziw wyraża takie oto zdanie: „Tata umie wsiąść do środka [auta] bez otwierania drzwi”!

J.M. Brum J i Jan Bajtlik, Auto, wyd. Dwie Siostry 2013

***

„Papa, please get the moon for me” to picturebook Erica Carle’a, który nie miał jeszcze polskiego wydania (i mam nadzieję, że to się zmieni!).


Podobnie jak w „Aucie”, tak i tutaj na pierwszy plan nie wysuwa się ojciec, lecz księżyc, o którym marzy mała Monika. Ale to tata postanawia zrobić wszystko, by spełnić marzenie córki. Aby dosięgnąć do księżyca, przynosi niezwykle długą drabinę i długo się po niej wspina. Potem cierpliwie czeka, aż księżyc stanie się małym rogalikiem, którego uda mu się zdjąć z nieba.


W końcu dumny tata wręcza Monice upragniony prezent, a dziewczynka tańczy i skacze, nie posiadając  się z radości i czujemy, jak bardzo szczęśliwy jest ojciec, obserwując tę wielką uciechę dziecka, choć przecież wie, że księżyc będzie malał, aż w końcu zniknie.


Ilustracje Erica Carle’a przesycone są kolorami, przyciągają i zachwycają, nasuwając skojarzenia z „Gwiaździstą nocą” Van Gogha. Wymowy dodają im wklejane rozkładane strony – z „wysuwaną” drabiną i krągłą tarczą księżyca.

Eric Carle, Papa, please get the moon for me, Little Simon (Simon&Schuster) 1999


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz